Antybiotyk na zatoki - sposób na wyleczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok to częsta przypadłość.

Jak wiadomo zapalenie zatok to stosunkowo częste schorzenie, występujące u osób w każdym wieku. Częstość jego występowania niezależna jest od płci ani wieku.

Kiedy pojawia się zapalenie zatok?

Zapalenie zatok często pojawia się podczas przeziębienia. Jego pierwsze przyczyny mogą być łagodne i nie zwrócić twojej szczególnej uwagi. Problem zaczyna pojawiać się nieco później, gdy zaczynasz odczuwać coraz silniejsze bóle głowy w okolicy czoła i nosa oraz mieć problemy z oddychaniem. Pojawia się także wodnista i przezroczysta wydzielina z nosa jeśli przyczyną zapalenia są wirusy lub gęsta ropa gdy zapalenie zostało wywołane przez bakterie. Możliwa jest także gorączka, złe samopoczucie oraz uczucie rozbicia czy brak apetytu. Takiego stanu w żadnym wypadku nie można lekceważyć, gdyż infekcja może się bardziej rozwinąć i nasilić już nieprzyjemne objawy.

Przyczyny zapalenia zatok

Jednymi z najczęstszych przyczyn powstania stanu zapalnego zatok są: zakażenie wirusowe, bakteryjne, czasami grzybicze a także alergie, skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałków podniebiennych a nawet zwykła próchnica.

Leczenie zapalenia zatok

Jeżeli choroba dopiero co się rozwinęła można próbować ją leczyć domowymi metodami. Po pierwsze należy szczególnie zadbać o to, aby zatoki mogły się oczyścić. Zbawienne w tym wypadku są okłady rozgrzewające oraz inhalacje. Jeżeli choroba nie ustąpi w przeciągu tygodnia, należy koniecznie wybrać się do lekarza, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę zapalenia oraz zdecyduje czy należy podać antybiotyk na zatoki.

Leczenie zapalenia zatok antybiotykiem.

Jeżeli jako przyczynę zapalenia zatok zostanie zdiagnozowane zakażenie bakteryjne to konieczne będzie leczenie antybiotykiem.
O tym jaki antybiotyk na zatoki należy przepisać pacjentowi najlepiej zdecyduje sam lekarz. Najczęściej stosowanymi antybiotykami w leczeniu zapalenia zatok są: amoksycylina, cefalosporyna oraz makrolid. Stosuje się je w celu wyeliminowania zakażenia gdy objawy zapalenia utrzymują się przez dłuższy czas lub gdy doszło już do powikłań.

Amoksycylina jest skutecznym i bezpiecznym antybiotykiem, gdyż nie wywołuje skutków ubocznych. Najczęściej stosowana jest podczas ostrego zapalenia zatok, które trwa około trzech tygodni.

Antybiotyki z grupy cefalosporyn przepisuje się wówczas, gdy pacjent uczulony jest na penicylinę.

Makrolid jest również dobrym oraz skutecznym antybiotykiem. Jego główną zaletą jest szybkie działanie. Kuracja makrolidem trwa trzy dni.

Mimo dużej skuteczności antybiotykoterapii należy pamiętać, że leczenie antybiotykami jest zawsze ostatecznym rozwiązaniem podczas choroby zatok. Podstawowym leczeniem we wczesnym stadium zapalenia jest płukanie zatok solą morską lub solą fizjologiczną.

Dodatkowe środki zapobiegawcze podczas zapalenia zatok.

Bez względu na to czy w przypadku naszej choroby zostanie zastosowanie leczenie antybiotykiem, płukanie zatok czy zwykłe okłady, warto przedsięwziąć dodatkowe środki aby szybciej uporać się ze schorzeniem. Po pierwsze ogranicz kontakt z zanieczyszczeniami. Pyły, związki chemiczne oraz dym tytoniowy uszkadzają błonę śluzową. Po drugie, unikaj alergenów. Dodatkowo pamiętaj o spożywaniu dużej ilości napojów, aby dodatkowo nawilżyć śluzówkę nosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here