dlaczego pękają pięty

Kłopot pękających pięt dotyka zarówno pań, jak i panów. Ta nieprzyjemna przypadłość może pochodzić z niewłaściwej pielęgnacji czy także może być objawem większych kłopotów zdrowotnych. Dlaczego pękają pięty?

Uszkodzenia na piętach mogą pojawić się na skutek zbyt osuszonej skóry, noszenia nieodpowiedniego obuwia czy kłopotów z otyłością. Na piętach pojawiają się wówczas przerwy, jakie, gdy zostaną na poziomie powierzchni zrogowaciałej naskórka, nie wywołują żadnego poczucia bólu. Kłopot zaczyna się wówczas kiedy, uszkodzenia są na tyle głębokie, iż sięgają skóry właściwej. Wtedy zniszczona skóra pięt może krwawić czy ropieć. Nie należy chyba dodawać jak dotkliwy jest wówczas każdy krok postawiony obolałą stopą.

Jakie mogą być przyczyny pękania pięt?
Pękające pięty stanowią zarówno problem kosmetyczny, jak również duży kłopot zdrowotny. Stopy każdego dnia narażone są na przeróżnego typu urazy, starcia oraz pęcherze, więc potrzebują szczególnej, systematycznej pielęgnacji. Skóra pięt jest grubsza od owej w innych częściach ciała oraz podlega stałemu mechanizmowi złuszczania się oraz regeneracji. Z czasem, szczególnie na skutek złej pielęgnacji dochodzi do jej znacznego zgrubienia – naskórek na piętach rośnie szybciej, i bez stosowania specjalnych zabiegów kosmetycznych mechanizm złuszczania jest spowolniony. W konsekwencji skóra zbytnio rogowacieje oraz traci własną prawdziwą sprężystość, czego efektem jest pękanie pięt.

Co na popękane pięty? Środki na suche oraz popękane pięty
Żeby wyleczyć popękane pięty, należy przywrócić im odpowiednią sprężystość oraz ciągłość naskórka. Dobrze jest wykorzystywać kąpiel stóp w wodzie z wyciągiem z ziół (lawenda, mięta, szałwia, rumianek). Rezultaty zapewnia także nawilżanie stóp w papce z ugotowanego siemienia lnianego raz na 3–4 dni. Kolejnym, niezwykle istotnym czynnikiem jest systematyczne złuszczanie przerośniętego naskórka. Jeśli rozpadliny są głębokie, należy wybrać się do podologa, jaki dobrze ochroni skórę oraz zleci codzienną pielęgnację. Niezwykle istotna jest ochrona skóry, więc systematyczne złuszczanie i zwilżanie oraz uelastycznianie. Należy także uzupełnić dietę o artykuły bogate w witaminę A, jaka usprawnia jakość skóry, powoduje, iż szybciej się stymuluje. Witamina ta występuje w jajkach, mleku, jej pochodna natomiast – beta-karoten – w dyni oraz morelach. Najdoskonalszym środkiem na suche oraz popękane pięty są skarpety złuszczające. To nowość na naszym rynku, dzięki której możemy zagwarantować naszym stopom w codziennych warunkach pielęgnację podobną do owej w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym. Złuszczające skarpetki, dzięki zawartości profesjonalnego płynu, mają działanie zarówno złuszczające, jak i nawilżające. Ich zastosowanie jest bardzo proste. Starczy złuszczające skarpety nałożyć na stopy (w podobny sposób jak standardowe) i pozostawić na blisko 2 godziny. Zamknięty w nich płyn eliminuje zrogowaciały naskórek oraz go nawadnia (jest to niezwykle przydatne, szczególnie przy kłopotach z odciskami). Należałoby sięgnąć po nie również w sytuacji, gdy zmagamy się ze zbytnią potliwością stóp. Skarpetki złuszczające powinno się stosować mniej więcej co 2 tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here