jakie są wady wzroku

Z roku na rok jeszcze więcej osób zgłasza się do okulisty z przypuszczeniem wady wzroku. Dolegliwości oczu niejednokrotnie rozwijają się stopniowo, i pacjenci ignorują błahe z pozoru kłopoty ze wzrokiem, zapominając, iż mogą one zapowiadać nie ale ciężkie wady oczu, lecz także wady ogólnoustrojowe. Niewyraźne widzenie, brak właściwego skupiania światła, lub zakłócona akomodacja oka to jedne z największych symptomów. Wady wzroku występują niezależnie od wieku. Należałoby kontrolnie odwiedzać okulistę. Okulista ustali, jaka wada wzroku nas dotyczy, ponieważ jest ich kilka i potrzeba badania, żeby je odróżnić. Jakie są wady wzroku?

Jak dochodzi do pogorszenia ostrości wzroku?
Właściwe widzenie możliwe jest dzięki współpracy rogówki, soczewki oraz siatkówki naszego oka. Wszelka choroba lub wada tychże form doprowadza do schorzeń widzenia. Zakłócenia widzenia pochodzące z niewłaściwego załamywania się fali na rogówce lub soczewce oka określane są wadami refrakcji. Odpowiednio promienie załamywane przez soczewkę powinny skoncentrować się w jednym miejscu na siatkówce. Słabe oraz płytkie widzenie pochodzi z rozejścia się tychże blasków.

Krótkowzroczność
Krótkowzroczność to druga (wraz z nadwzrocznością) przeważnie występująca wada wzroku. Wywołana jest przedłużeniem gałki ocznej, co powoduje nieprawidłowe załamanie promieni światła wpadających do oka. Obraz zamiast na siatkówce, łączony jest przed siatkówką. Krótkowidz relatywnie dobrze widzi z bliska, lecz ma trudność z ostrym postrzeganiem dali. Dodatkowo występuje ogromna trudność z widzeniem nocnym, obraz jest niewidoczny, i dookoła niego pojawia się obwódka.

Nadwzroczność
Inną popularna wadą wzroku jest nadwzroczność (hipermetropia). Jest to wada przeciwna do krótkowzroczności – relatywnie duże jest widzenie z daleka, tymczasem zatuszowany obraz w wypadku patrzenia z bliska. Powoduje to natychmiastowe przemęczenie wzroku przy czytaniu, może doprowadzać do występowania bólu głowy oraz podrażnień spojówki. Określa się, iż 50% osób korzystających z korekcji wzroku ma właśnie nadwzroczność. Nadwzroczność również dziedziczna oraz ujawnia się szybciej aniżeli krótkowzroczność – już w czasie dzieciństwa. Istnieje również tzw. nadwzroczność wystarcza, jaka rozwija się wraz z wiekiem.
Astygmatyzm
Jest to również bardzo często występująca wada wzroku. Na rozwój astygmatyzmu oddziałuje nieregularny kształt rogówki oka czy soczewki. Ta wada wada wzroku wyróżnia nieregularnym czy nieostrym widzeniem. Astygmatyzm to wada wzroku, jaka może pojawić się w dowolnym wieku oraz o odmiennym natężeniu. Osoby, u jakich został wykryty astygmatyzm niezwykle często są również krótkowidzami czy dalekowidzami.

Daltonizm
Daltonizm to wada wzroku, jaka może być wrodzona czy nabyta. Wyróżnia się błędnym rozróżnianiem odcienia zielonego oraz czerwonego.

Leczenie okulistyczne
Po badaniach okulista wybierze szkła okularowe. Przy mniejszych wadach mogą być wykorzystane szkła kontaktowe, lecz nie wszyscy pacjenci są w stanie je nałożyć, mogą również męczyć oko lub doprowadzać do nadwrażliwości. Poszczególni decydują się na zabieg laserowy oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here