Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy

Kobiety, które pragną zajść w ciąże często wykonują test ciążowy już kilka dni po stosunku. Niestety w takiej sytuacji wynik testu jest przeważnie ujemny.
Pary często zastanawiają się kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy.
Na rynku od niedawna dostępne są testy, które potrafią wykryć nawet dwutygodniową ciążę. Dzięki temu prawidłowy wynik można otrzymać już 10 dni po stosunku seksualnym.
Jednak najlepiej gdy kobieta wykonuje test w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Test należy robić rano używając przy tym pierwszego, porannego moczu. Wtedy stężenie hormonu jest najwyższe co pozwala uzyskać prawidłowy wynik. Domowe testy są bardzo dokładne, ale w niektórych sytuacjach niezbędne jest zrobienie kilku testów. Aby potwierdzić ciążę, warto udać się do laboratorium i wykonać badanie poziomu hCG z krwi. Jest ono bardziej wiarygodne niż domowe testy ciążowe, a wynik gotowy jest zazwyczaj już tego samego dnia.
Kobieta powinna jednak zadbać przede wszystkim o to, aby w odpowiedni sposób przygotować się do ciąży. Po pierwsze powinna udać się na wizytę kontrolną do ginekologa, a także wykonać podstawowe badania, między innymi badanie krwi i moczu. W sytuacji gdy zajście w ciąże jest utrudnione, konieczne może być wykonanie bardziej specjalistycznych badań. Lekarz zleci także cytologię i zbada piersi. Najczęściej wykona również USG przez pochwę, dzięki czemu oceni stan jajników i szyjki macicy. W razie wystąpienia nieprawidłowości, wszelkie zmiany i stany zapalne należy wyleczyć przed ciążą.
Bardzo ważne jest aby ograniczyć spożywanie alkoholu oraz rzucić palenie. Także przyszły tata powinien zrezygnować z palenia papierosów, gdyż dym nikotynowy powoduje że plemniki są gorszej jakości.
Istotne, aby kilka tygodni przed zajściem w ciąże zacząć przyjmować kwas foliowy. Ma on ogromne znaczenie aby dziecko mogło rozwijać się prawidłowo. Kwas foliowy należy przyjmować przez cały pierwszy trymestr ciąży. Niedobór kwasu foliowego może spowodować wystąpienie wielu wad rozwojowych u maleństwa.
Czasem również dieta wymaga wprowadzenia kilku zmian. Doskonale gdy jest ona bogata w warzywa, owoce, ryby morskie, chude mięso a także produkty bogate w żelazo. Ważna jest także suplementacja witaminami, które wzmocnią organizm i zmniejszą podatność na różne infekcje sezonowe.
Kobiety zmagające się z chorobami tarczycy powinny regularnie przyjmować leki. Często chora tarczyca znacząco utrudnia zajście w ciąże oraz powoduje poronienia, dlatego tak ważne jest aby być pod stałą opieką endokrynologa. Specjalista niekiedy zaleca również wykonanie USG tarczycy, aby ocenić jej stan.
Zajście w ciążę ułatwiają także niektóre pozycje seksualne. Ważna jest głęboka penetracja, aby plemniki mogły dotrzeć do macicy. Najlepsza jest klasyczna pozycja misjonarska lub pozycja na pieska.
Co ważne, kobieta jest płodna tylko przez kilka dni w trakcie cyklu.
Najbardziej płodny okres to kilka dni przed owulacją, dzień owulacji oraz kilka dni po niej. Aby dokładnie śledzić swój cykl, warto założyć kalendarz dni płodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here