Lornetki

Lornetka, monokular, teleskop, kamera termowizyjna lub lornetka z noktowizorem – urządzenia tego typu to kluczowe zagadnienia dla każdego łowcy. Optyka myśliwska to jeden z najważniejszych komponentów wyposażenia każdego myśliwego, bez którego obserwacja przyrody jest po prostu niemożliwa.

Lornetka tradycyjna i z noktowizorem

Te dwa proste urządzenia zapewniają odpowiednią obserwację natury zarówno w dzień, jak i w nocy. Lornetka z noktowizorem to optyka mysliwska, która pozwoli na dokładny ogląd okolicy w dzień oraz w nocy. Zazwyczaj także z naprawdę dużej odległości. W zależności od osobistych preferencji możemy wybrać monokular lub binokular. Tego typu optyka myśliwska może mieć także wbudowany dalmierz, który pozwoli na oszacowanie wielkości obserwowanego obiektu oraz kompas, który ułatwia orientację w terenie. Przy zakupie lornetki tradycyjnej warto zwrócić uwagę na dwa kluczowe parametry: powiększenie oraz średnicę obiektywu. Jest to zawsze oznaczone w postaci dwóch składowych, np. 10×50. Pierwszy oznacza powiększenie a drugi średnicę obiektywu.

Główny parametr czyli powiększenie

Ta wartość informuje nas o tym, jak duży obraz będziemy mogli zaobserwować przy użyciu lornetki. Jeżeli więc mamy do czynienia z urządzeniem 10×50, oznacza to, że pozwoli nam ono zobaczyć obraz dziesięć razy większy niż przy użyciu naszego oka. Nie da się ukryć, że parametry mają również wpływ na cenę sprzętu. Optyka mysliwska nie należy do tanich akcesoriów. Warto więc zawsze rozważyć, czy używana optyka nie będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem, tym bardziej że często możemy zakupić sprzęt od doświadczonego myśliwego i w bardzo dobrym stanie. Używana optyka będzie także idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto dopiero stawia pierwsze kroki.

Średnica obiektywu

Średnica obiektywu ma duże znaczenie nie tylko w fotografii. Również w kwestii lornetek jest niezwykle ważna. Jest ona określana w milimetrach. Im większa, tym więcej światła wpada do obiektywu. Taki o dużej średnicy sprawi więc, że obserwowany obraz będzie jaśniejszy.

Inną ważną kwestią jest także pole widzenia. informuje nas o tym, jak duży obszar obejmuje urządzenie. Wyróżnia się pole widzenia kątowe i liniowe. Np. pole widzenia równe 60m1000 m oznacza, że szerokość obszaru oddalonego o 1000 metrów wyniesie 60 metrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here