Pełne odliczenie VAT

0
1405

Osoby, które posiadają własną firmę i korzystają w niej z samochodów, mogą skorzystać z prawa pozwalającego im na odliczenie od podatku kwoty związanej z jego zakupem i kosztami wykorzystywania. Jest to kwota albo pięćdziesięciu albo nawet stu procent podatku VAT.

Aby skorzystać jednak z ulgi, jaką oferuje przedsiębiorcom pełne odliczenie VAT, należy spełnić kilka warunków. Różnią się one w zależności od typu samochodu i tego, czy jest ono kupione na firmę czy też jest autem prywatnym, wykorzystywanym w celach firmowych. W tym drugi przypadku przedsiębiorca może odliczyć pięćdziesiąt procent podatku od wydatków eksploracyjnych.

Jeśli samochód został nabyty dla celów firmowych, możliwe jest odliczenie całej kwoty kosztów eksploracyjnych jak i kosztu zakupu, o ile spełnia się kilka warunków. Konieczne jest założenie i prowadzenie kilometrówki. Oprócz niej przedsiębiorca powinien stworzyć regulamin użytkowania pojazdu, do którego powinien mieć wgląd i zapoznać się z nim każdy pracownik. Dodatkowo, taki samochód musi zostać zgłoszony do odpowiedniego urzędu skarbowego za pomocą druku VAT-26.

Tylko przy spełnieniu tych trzech warunków możliwe jest pełne odliczenie kosztów samochodu od podatku VAT. Nie można również takiego auta używać w celach prywatnych. Jeśli te warunki nie są spełnione, odliczyć można wówczas jedynie pięćdziesiąt procent kwoty podatku i to tylko od kosztów eksploracyjnych. Nie ma znaczenia, czy auto jest kupowane nowe czy używane, podobnie jak nie jest istotny fakt, czy zostało nabyte za granicą (dopóki jest kupione na zasadach nabycia wewnątrzwspólnotowego) czy w Polsce.

Podatek samochodowy opłaca się tylko w sytuacji, w której sprzedawca samochodu nie jest płatnikiem VAT. W przypadku samochodów ciężarowych, ustawa nie definiuje ich dokładnie. Samochód potrzebuje zaświadczenia, że jest autem ciężarowym. Odliczenie od podatku jest możliwe wówczas, gdy zakupi się auto o określonej konstrukcji i przeprowadzi się dodatkowe badanie techniczne. Nie wymaga spełnienia się innych warunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here