Dziecko najszybciej się rozwija, w pierwszym roku życia. To wtedy zauważa się największe zmiany w jego wyglądzie, zachowaniu i charakterze. Dlatego nie zwykle ważne jest właściwe żywienie dziecka w tym wieku, odpowiednia stymulacja jego rozwoju poprzez zabawę i opieka nad nim. Dziecko w tym czasie musi się borykać z wieloma dla niego niewiadomymi. Codziennie uczy się czegoś nowego, poznaje nowe smaki, dźwięki, zapachy. Nie jednokrotnie nadmiar wrażeń z całego dnia, może go przytłoczyć. Pierwszy rok życia dziecka, to również czas kiedy maluchowi wychodzą pierwsze zęby, jest to bardzo trudny czas dla dziecka i dla jego rodziny.
Bolesne ząbkowanie
Nie każdy młody rodzic wie, kiedy wychodzą zęby u dziecka, szczególnie te pierwsze ząbki. Dzieci są różne i w różnym tempie się rozwijają. Zdarza się, że pierwsze ząbki wychodzą już około 4 miesiąca życia. Jest to dosyć wcześnie, ale zdarzają się i takie przypadki. Najczęściej jednak maluchom wychodzą pierwsze ząbki około 5-6 miesiąca życia. Pierwsze pojawiają się jedynki dolne, ale tu także może być różnie. Kolejne ząbki pojawiają się później co miesiąc lub co dwa i bardzo często wychodzą po dwa naraz. To bardzo trudne dla dziecka, bo zazwyczaj ząbkowanie boli. Trzeba więc pamiętać, że w tym czasie należy być dla dziecka dużym wsparciem, łagodzić jego ból wszelkimi dostępnymi dla dzieci środkami. Jeśli pojawi się gorączka przy ząbkowaniu, wówczas należy dziecku podawać syrop przeciwgorączkowy albo czopki. Te środki zbiją gorączkę i uśmierzą ból.
Można też sięgnąć po inne środki, nie medyczne. Można na przykład w tym czasie podawać dziecku gryzaczki, najlepiej jeśli będą one lekko zmrożone. Wtedy złagodzą ból dziąseł i zajmą uwagę dziecka. To też czas gdy podaje się dziecku chłodne posiłki, w żadnym wypadku nie gorące potrawy. Bo one mogły by powodować jeszcze większy dyskomfort.
Kiedy dziecku wyjdzie już 8 pierwszych ząbków, cztery na dole i cztery na górze, wtedy następne ząbki będą już rosły dużo wolniej. Będą się one pojawiać co kilka miesięcy i ząbkowanie nie będzie już tak bolesne. Często starsze dzieci nawet nie rejestrują tego, że wychodzi im nowy ząb. Mleczne zęby zaczynają dzieciom wypadać około 5-6-7 roku życia, wszystko zależy od tego kiedy wyszły i w jakiej są kondycji. Ząbki mocno zniszczone, kruche, łamliwe, z dziurami, na wskutek nadmiernego spożywania cukru, napojów gazowanych itp, mogą zacząć wypadać o wiele szybciej. Na ich miejscu pojawią się stopniowo zęby stałe, o które dziecko musi bardzo starannie dbać przez całe życie. Dlatego bardzo ważna jest higiena ząbków, nawet tych całkiem pierwszych. Są specjalne szczoteczki do zębów i pasty, przeznaczone do mycia pierwszych ząbków i kolejnych. W zależności od tego w jakim wieku jest dziecko, taką też szczoteczkę i pastę do zębów, powinno ono używać. Myć ząbki należy co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci właściwej pielęgnacji i higieny jamy ustnej, by dobre nawyki zostały im na zawsze.