Jak wygląda poród?

Po miesiącach oczekiwania wreszcie nadchodzi dzień porodu, jednak rodzice spodziewający się pierwszego dziecka nie do końca mogą sobie go wyobrazić. Z resztą, nawet rodzice drugiego bądź trzeciego dziecka nie mogą mieć co do tego pewności, ponieważ każdy poród wygląda inaczej.

Jak więc przygotować się na wielką niewiadomą? Przede wszystkim warto nie nastawiać się psychicznie ani na łatwy, ani na ciężki poród. Niekoniecznie dobre jest również układanie w głowie scenariusza porodu, ponieważ można się rozczarować, a o wiele lepiej pozytywnie się zaskoczyć. Ważną rzeczą jest przygotowanie torby do szpitala z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie trzeba było pakować się w pośpiechu i różnych emocjach. Dobrym pomysłem jest również wykonywanie w ciąży ćwiczeń przeznaczonych dla kobiet w ciąży, a zwłaszcza ćwiczeń oddechowych, które pozwolą nam utrzymać właściwy oddech na sali porodowej, co jest bardzo ważne po odejściu wód płodowych, gdy dziecko nie ma czym oddychać. Oczywiście nie trzeba wspominać , że należy być pod stałą kontrolą lekarza.

Kiedy jechać do szpitala na poród? Każdy poród jest inny i nie do końca wiadomo czy będzie trwał kilkanaście godzin czy kilkanaście minut. Mimo, że nie warto jechać do szpitala za wcześnie, bo spotęguje to tylko napięcie i stres, to z pewnością lepiej pojawić się tam za wcześnie niż za późno. Często skurcze porodowe są mylone ze skurczami przepowiadającymi, dlatego jeśli zacznie nas boleć brzuch (czyli pojawią się skurcze), dobrze jest mierzyć czas między nimi, jeśli z biegiem czasu będzie on się skracał, a dodatkowo ból promieniował będzie na uda lub krzyże, to prawdopodobnie są to skurcze porodowe. Jednak nie trzeba od razu popadać w panikę, a do szpitala można się udać, gdy czas między skurczami będzie wynosił ok. 5 minut (chyba, że szpital znajduje się poza naszym miejscem zamieszkania – wtedy należy dostosować czas do odległości od szpitala). Są jednak sytuacje, w których należy się natychmiast udać do szpitala, takie jak niepokojący ból i nadmierna, niespokojna ruchliwość dziecka lub jej brak, odejście wód płodowych (w szczególności, gdy są np, zielone), odejście czopa śluzowego. W szpitalu warto zdać się na pomoc kompetentnego personelu, a podczas porodu słuchać rad położnej, ponieważ ułatwi to jego przebieg. Kiepskim pomysłem jest nastawianie się na poród siłami natury, ponieważ w jego trakcie mogą wystąpić komplikacje, które zmuszą do cesarskiego cięcia (np. spadek tętna dziecka). Zdarza się również tak, że mimo wyznaczonej daty porodu, nie następuje on. Wtedy, gdy termin porodu zostanie przekroczony o 7 dni należy zgłosić się do szpitala, ponieważ przenoszenie może być groźne dla dziecka. Po przyjęciu do szpitala lekarze wykonują badania, a następnie podejmują decyzję o wywoływaniu porodu, jeśli jest to niezbędne.

Poród może wydawać się czymś strasznym, jednak w obliczu pojawienia się nowego życia straszność doświadczenia maleje, a o samym bólu da się zapomnieć czasami już następnego dnia. Podczas porodu warto pamiętać, że ból jest tymczasowy, a szczęście jakie da nam dziecko będzie ogromne. Dobrze byłoby, gdyby mogła nas w tym czasie wspierać bliska osoba.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUroczystość weselna
Następny artykułBagaże

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here