Prawidłowe sianie trawy

Trudno w dzisiejszym świecie wyobrazić sobie otoczenie domu bez wypielęgnowanego, równo skoszonego trawnika. Taki rodzaj ozdoby potrafi sprawić, że każda posesja dobrze zadbana będzie świetną wizytówką dla przyszłych gości.
Początkujący ogrodnicy dość często zastanawiają się, kiedy siejemy trawę..Najlepsi spośród ekspertów, z tego tematu proponują przeprowadzanie prac związanych z siewem w dwóch terminach.
Pierwszym momentem na taką pracę będzie wiosna, która proponuje od siebie, potrzebne opady oraz ciepło, które przyczynią się do wzrostu. Przed przystąpieniem do siewu, trzeba upewnić się, że czas związany z przymrozkami już minął w przeciwnym razie możemy stracić świeżo posiana trawę. Poza tym, koniecznie trzeba sprawdzić w nadchodzących dniach ilość zapowiadanych przez synoptyków opadów.
Na zasianie świeżej trawy mamy czas od początku kwietnia aż do końca lata. Natomiast kolejne zasiew trawy możemy przeprowadzić w miesiącach od sierpnia do października. Jest to czas bardzo ustabilizowany jeżeli chodzi o temperaturę oraz wszelkie opady.
Sianie trawy jest z reguły bardzo prostym i niewymagającym zadaniem. Przechodząc do zasiewu, w pierwszej kolejności musimy podzielić teren na kilka mniejszych odcinków. W tym celu, możemy to zrobić za pomocą sznurka, którego rozciągamy na ziemi. Kolejnym krokiem będzie podzielić ilość nasion pod zasiew, aby wystarczyły do obsiania wyznaczonego terenu.
Następnie, rozsiewamy dokładnie nasiona aby nie było wolnego miejsca. Dobrą techniką będzie siać równomiernymi ruchami dłoni, co ułatwi nam wysiew w kierunku prostopadłym do poprzedniego.
Kiedy zakończymy już pracę związaną z siewem, musimy skutecznie zagrabić całe podłoże, w celu dobrego przykrycia nasion trawy przez ziemię. Na sam koniec utwardzamy dane podłoże za pomocą małego walca lub inną rzeczą, która skutecznie ubije nam ziemię. Po zakończeniu pracy związanej z utwardzeniem podłoża, bierzemy się za podlewanie obsianej trawy. Tą czynność będziemy musieli wykonywać każdego dnia, nie dłużej jednak niż przez parę tygodni. Najlepszą porą do wykonywania podlewania będzie późne popołudnie.
Jeżeli posiadamy spory obszar do obsiania, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od ręcznego zasiewu będzie zakładanie trawnika z rolki.
Metoda taka jest skuteczna i szybka. Po prostu rozwijamy rolki trawy na dobrze przygotowanym podłożu, kierując się w czasie rozwijania od ogrodzenia ku środkowi danego obszaru. Pasy trawnika musimy układać dokładnie obok siebie, żeby nie powstawały żadne szpary.
Na zakończenie pracy ułożony trawnik warto jeszcze wyrównać odpowiednim walcem, w celu jego wałowania.
Osoby, które nie posiadają żadnej wiedzy w tym temacie bardzo często zastanawiają się, czy możliwe jest założenie nowej roli trawy na stare podłoże. W teorii jest to możliwe, gdyż rozłożona rolka trawy bez problemu nam wykiełkuje. Jednak sporą przeszkodą, w tym celu może okazać się duża nierówność w terenie, gdyż tak posiany trawnik byłby nierówny, a poza tym koszenie jego przypominało by drogę przez mękę. Tak więc przed zasiewem warto taki teren przygotować solidnie poprzez czynności związane z dokładnym oczyszczeniem. Dzięki tym zabiegom pielęgnacyjnym, będziemy cieszyć się z efektownego i pięknie wyrośniętego trawnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here