badania diagnostyczne
fot. Pixabay.com

Brak ważnego przeglądu technicznego samochodu może skutkować poważnymi konsekwencjami. To nie tylko kwestia mandatu, ale również narażenie siebie i współpasażerów na poważne konsekwencje i brak bezpieczeństwa. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach technicznych auta?

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/badanie-techniczne-auta-ile-kosztuje-co-sie-sprawdza-i-co-grozi-za-jego-brak/

 

Badanie techniczne – dlaczego jest tak ważne?

Każdy samochód powinien być regularnie poddawany technicznym badaniom. Informacje o tym, kiedy należy je wykonać, znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Po upływie ważności poprzedniego przeglądu, zgodnie z prawem nasz samochód nie nadane się do jazdy po polskich drogach. Gdy więc termin następnego przeglądu zbliża się coraz większymi krokami, dla nas to znak, że powinniśmy umówić się na przegląd w najbliższej lub innej Stacji Kontroli Pojazdów. Jeśli auto pozytywnie przejdzie przegląd, do naszego dowodu rejestracyjnego wbita zostanie pieczątka z informacją, że badanie diagnostyczne zostało wykonane oraz z informacją o tym, jak długo jest ważne. Taki przegląd jest ważny przez rok. Po upływie tego czasu wykonujemy kolejne badanie. Koszt badania to 100 zł.

Podczas badania diagnostycznego sprawdzane są pod kątem poprawnego funkcjonowania wszystkie najważniejsze układy samochodu – układ kierowniczy, hamulcowy, zawieszenie, ogumienie, światła, stopień emisji zanieczyszczeń gazowych, poprawność działania pasów bezpieczeństwa, nadwozie oraz układ wydechowy. Pierwszy etap przeglądu to sprawdzenie numeru VIN pojazdu z tym, który mamy wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli podczas badania wykryte zostaną usterki lub inne problemy, kierowca ma 2 tygodnie na ich naprawę lub usunięcie. Jeśli tego nie zrobi, a usterki mogą stanowić niebezpieczeństwo, stacja diagnostyczna może zatrzymać dowód rejestracyjny.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas badania technicznego samochodu diagnosta spisuje również stan licznika w samochodzie oraz wpisuje tę informację do dokumentacji pojazdu. Kierowca musi przestrzegać i pilnować terminu badania, ponieważ za spóźnienie się z nim grozi mu mandat w wysokości 500 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Podczas badania diagnosta dzieli usterki na drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Szczególnie więc młodzi kierowcy, którzy dopiero co kupili swoje pierwsze auto, muszą zwracać baczną uwagę na terminy badań diagnostycznych.

Zobacz też: http://www.oytam.pl/pracuj-nad-pewnoscia-siebie-skuteczne-metody/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here