Hodowla krów cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Jednym z powodów jest możliwość otrzymywania zdrowego i smacznego mleka. Jak pokazują statystyki, ilość takich krów wynosi dziś w naszym kraju kilka milionów. W przypadku większej hodowli mleko można sprzedawać hurtowo lub produkować z niego rozmaite wyroby. Dla wielu osób temat ten jednak pozostaje dużą zagadką. Powstaje szereg pytań, w tym tak elementarne, jak to, kiedy krowa daje mleko. Choć z pozoru sprawa ta wydaje się być błaha i prosta, istnieje wiele błędnych przekonań, jak np. to, że krowa jest w stanie permanentnie wytwarzać ten składnik. Warto dowiedzieć się, od czego zależy możliwość otrzymywania mleka.
Jak zapewne każdy wie – krowa jest zwierzęciem zaliczanym do ssaków. Produkcja jej mleka ma więc cel dokładnie taki sam, jak w przypadku ludzi – chodzi tu o możliwość karmienia młodych osobników, które niedawno przyszły na świat. Można zatem powiedzieć, że to, kiedy krowa daje mleko, nie różni się niczym od tego, kiedy organizm kobiecy wydziela ten składnik. Wiele osób myśli, że krowa – jako główne źródło dostępnego na rynku mleka – stale go wytwarza. Tymczasem może to następować tylko po urodzeniu przez nią dziecka, czyli cielaka. Warto wiedzieć dokładniej, jak do tego dochodzi. Otóż krowa, od momentu pojawienia się na świecie, w ciągu maksymalnie dwóch lat staje się osobnikiem w pełni dojrzałym płciowo. Niekiedy zdarza się to już wcześniej, np. po upływie 18 miesięcy od urodzenia. Wówczas jest w pełni gotowa do zapłodnienia. W dzisiejszych hodowlach zwykle doprowadza się do tego w sztuczny sposób (jest to tzw. inseminacja), a nad całym procesem czuwa wykwalifikowana osoba, czyli zootechnik. Zapłodnienie drogą naturalną staje się z wielu względów (również finansowych) raczej rzadkością.
W efekcie zwierzę zachodzi w ciążę, która w zakresie czasu trwania również nie różni się od ludzkiej – dokładnie po upływie 9 miesięcy dochodzi do porodu. W rezultacie na świat przychodzi malutkie cielę i nastaje etap, kiedy krowa daje mleko, aby móc zapewnić mu niezbędny do przeżycia pokarm. Co prawda jego produkcja ma swój początek jeszcze podczas ciąży, ale produkt posiada nieco inny skład. Podobnie jest tuż po porodzie – krowa początkowo wydziela siarę, której nie mogą pić ludzie, a jedynie zwierzęta. Aby otrzymać mleko gotowe do konsumowania przez człowieka, trzeba na nie zaczekać. Po pewnym czasie cielak zaczyna żywić się również innymi rzeczami, np. trawą, a organizm dorosłej krowy przestaje powoli wydzielać mleko.
Jednak w hodowli, która nastawiona jest na dużą produkcję tego składnika, sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ nie można dopuścić do tego, by krowa straciła pokarm. Cielak zwykle znacznie szybciej odseparowany bywa od matki i jeszcze przez parę dni podaje się mu odciąganą siarę. Potem następuje czas, kiedy krowa daje mleko gotowe do picia przez ludzi. Po kilku miesiącach – zwykle nie więcej niż trzech – znów jest zapładniana. Niemal do porodu produkuje mleko, a potem cały proces powtarza się. Krowa zwykle żyje około 7 lat, w ciągu których może rodzić potomstwo do 5 razy.
Na produkcję mleka u krów duży wpływ na sposób ich odżywiania. Automatyczne żywienie krów umożliwia stały dostęp krowom do świeżej paszy. Systemy automatycznego karmienia takie jak Eder feedstar zapewniają też zwierzętom odpowiedni komfort co również jest istotne przy produkcji mleka.