Jakie warzywa pies może zjeść?

Pies, w odróżnieniu od kota, nie powinien być wyłącznie na diecie białkowo-tłuszczowej. Dobrym źródłem węglowodanów w psim jadłospisie są warzywa i owoce. Jakie warzywa dla psa są najlepsze?

Warzywa kanapkowe, takie jak sałata, ogórki czy pomidory, często psom zwyczajnie nie smakują. Same w sobie nie są szkodliwe, jednak bywają często pryskane i to może wywołać u pupila reakcję uczuleniową.

Jakie warzywa dla psa nadają się zatem z tych używanych jako dodatek do tradycyjnego polskiego obiadu? Świetnym pomysłem jest marchewka. Sprawdzi się szczególnie, jeśli pies ma kłopot z układem pokarmowym. Od czasu do czasu można podać marchewkę psu na surowo – oczyszcza to zęby.

Również gotowane buraki będą dobrym urozmaiceniem karmy. Zawierają cenne witaminy i poprawiają trawienie.

Seler i pietruszka, używane jako przyprawa do zup, nie zaszkodzą psu, choć mają lekkie działanie moczopędne, więc nie należy podawać ich w nadmiernych ilościach.

Pies nie trawi skrobi, dlatego ziemniaki nie są najlepszym pomysłem na urozmaicenie psiej miski. Przetarte i podawane w małych ilościach kartofle wprawdzie nie zaszkodzą, ale też ich serwowanie psu nie ma większego sensu. Podobnie jak spożyte w nadmiarze owoce fermentują w psim przewodzie pokarmowym oraz szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, co może skutkować otyłością.

Psy zjadające resztki po domowych posiłkach są niestety narażone na zjadanie cebuli, którą często doprawiamy potrawy. Zawiera ona dwusiarczki, które powodują u psa rozpad czerwonych krwinek, co prowadzi do anemii. Negatywny wpływ ma zjedzenie nawet niewielkiej ilości cebuli – wystarczy 0,5% w stosunku do jego masy.

Fasolka, bób, soja czy groszek – jakie warzywa dla psa wybrać spośród strączkowych? Niestety żadne z nich nie są wskazane, ponieważ powodują problemy z układem trawiennym i tym samym są źródłem nieprzyjemności, zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Wzdęcia i gazy wywołają również brokuły, kalafior oraz kapusta, dlatego lepiej nie dokarmiać nimi czworonogów.

Awokado, choć dla ludzi bardzo zdrowe, dla psa jest wręcz trujące, a to przez zawartość substancji o nazwie persin, która wywołuje wymioty i biegunkę.

Niewskazane są również kwaśne w smaku warzywa, takie jak szpinak, rabarbar czy szczaw. Nie smakują one psom, poza tym zawierają szkodliwe dla psiego organizmu szczawiooctany, które odkładają się w nerkach i powodują problemy z układem moczowym.

Jakie warzywa dla psa są jeszcze niewskazane? Wymienić tu można szczypiorek, por, paprykę, bakłażana, rzodkiewkę. Mogą one powodować nie tylko wymioty i nudności, ale również problemy neurologiczne.

Trzeba podkreślić, że niezależnie od tego, jakie warzywa dla psa wybierzemy, by urozmaicić mu posiłki, należy je podawać i przygotowywać bez dodatku soli, przypraw, ostrych produktów, takich jak chrzan czy papryka, czosnku i cebuli. Pies nie trawi celulozy, więc warzywa najlepiej mu podawać gotowane i zmiksowane. W ten sposób unikniemy problemów trawiennych i dyskomfortu u psa. Jako dodatek w większej ilości do gotowanego mięsa spośród wymienionych warzyw najlepiej się nadają zatem marchew i buraki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here