Iść czy nie iść na emerytuę?

Czasami do podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę decydują okoliczności niezależne od pracownika. Może być to pogarszający się stan zdrowia, ale również zamknięcie oddziału, a nawet całej firmy. Jednak nie wszyscy pracownicy są zmuszani do odejścia w ten sposób. Wielu ma możliwość kontynuowania pracy zawodowej, nawet mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Zatem kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Kiedy ma się pomysł na zagospodarowanie czasu wolnego. Jedni przechodzą na emeryturę, by zająć się wnukami. Większość babć i dziadków nie robi tego do końca z własnej woli, ale mimo wszystko decydują się pomóc swoim dzieciom w wychowaniu ich pociech. Z biegiem czasu grono takich dziadków jednak drastycznie się zmniejsza. Dawniej opieka nad wnukami była postrzegana jako coś naturalnego. Dzisiejsi emeryci wolą angażować się w uniwersytet trzeciego wieku, podróżować, a przynajmniej w spokoju spędzać emeryturę z dala od rozbrykanych maluchów. Jeżeli ktoś czuje, że nadszedł czas, by nieco zwolnić tryb życia lub ma plany na zagospodarowanie nadmiaru czasu, emeryturę z pewnością warto rozważyć. Jako argument za pozostaniem na stanowisku powinny natomiast służyć względy zdrowotne. Ludzie, którzy po zakończeniu kariery nie zamierzają niczego konkretnego robić, według statystyk szybciej podupadają na zdrowiu. Zatem zanim podejmie się decyzję o zrobieniu takiego kroku, najlepiej krytycznie ocenić siebie oraz swoje podejście do życia. Jednostki mające pasje, wciąż chętne do działania i ciekawe świata, najlepiej znoszą emeryturę. Pozostali coraz bardziej uginają się wśród frustracji, problemów dnia codziennego i świadomości, że najlepsze lata już minęły. W takim wypadku to z reguły jeszcze nie czas, kiedy złożyć wniosek o emeryturę. Lepiej zachować dotychczasową rutynę dnia, bez względu na metrykę.

A co jeśli to oczenie naciska, by dany pracownik zrezygnował? Pracodawcy często wolą widzieć w swoim zespole młodszych, bardziej przebojowych i nadążających za technologiami ludzi. Co prawda, prawo zabrania szykanowania z uwagi na wiek, ale polityka kadrowa w wielu zakładach bywa restrykcyjna. Osoby starsze nie czują się tam dobrze, często też słyszą, że zajmują miejsce młodszym, mimo że emerytura czeka. Z takim argumentem nie sposób dyskutować. Z drugiej strony młodszy nie zawsze oznacza lepszy. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele generacji dopiero wchodzących na rynek zatrudnienia to często jednostki niechętne do pracy w zespole. Indywidualności, którym wydaje się, że są za dobre do wykonywania poszczególnych obowiązków. Pracodawcy powinni zatem dokładnie się zastanowić, zanim zaczną odsyłać starszych pracowników. Być może nie orientują się tak dobrze w nowoczesnych środkach komunikowania masowego, ale nadrabiają to pracowitością i zaangażowaniem w życie firmy. Powinni zatem sami podejmować decyzję, kiedy złożyć wniosek o emeryturę. Nie jest to łatwy wybór, najlepiej zatem gdy wynika z głębokiej analizy swoich pragnień i możliwości. Państwo zachęca do kontynuowania pracy zawodowej, logika także ku temu skłania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here