Jak sadzić tulipany?

Tulipany: w gruncie, czy w doniczkach?
Tulipany pięknie rosną w każdych warunkach: mogą być zarówno uprawiane na parapetach, w mieszkaniach, jak i w ogrodzie. Niektóre gatunki nadają się nawet do wysadzenia ich na skalniakach. Są to późnowiosenne kwiaty cebulowe. Świetnie nadają się jako ozdoba, gdy są ścięte i włożone do wazonu. Doskonale też będą wyglądały na rabatach, wśród innych kwiatków.

Jak wygląda tulipan?
Tulipany mają płatki w kielichach: płatów jest zwykle około 6. Mają piękny kształt kielicha. Występują w najróżniejszych kolorach: od czerwonych i różowych, po żółte, białe i fioletowe. Z reguły mają tylko jeden kwiat na łodydze, ale zdarzają się najróżniejsze okazy.

Jak rozpocząć uprawę tulipanów?
Kiedy sadzić cebulki tulipanów? Wyczucie odpowiedniego momentu do wysadzenia tulipanów jest kluczowy dla powodzenia całej uprawy. Tulipany wysadza się z cebulek. Robimy to w połowie września lub w pierwszej połowie października. Wtedy otrzymamy już piękne kwiatki na początku marca. Pamiętajmy, aby wybierać do wysadzania tylko najzdrowsze cebulki – takie, które nie mają widocznych oznak toczących je chorób oraz takie, które nie mają uszkodzeń.

Zaprawianie cebulek tulipanów przed wysadzeniem
Przed wysadzeniem cebulek do ziemi, koniecznie trzeba zaprawić je. Co to znaczy zaprawianie cebul tulipanów? Jest to zabieg, który ma chronić tulipany przed chorobami i szkodnikami, które są przenoszone wraz z nasionami. Dzięki zaprawieniu cebul, rośliny są chronione przed porażeniem oraz przed zniszczeniem przez działające w glebie patogeny. Przed działającymi w glebie patogenami świetnie też ochrania zwykłe przesadzanie tulipanów po roku w inne miejsce.

Przygotowanie gleby do sadzenia tulipanów
Przed wysadzeniem cebulek w ziemi, konieczne jest przygotowanie gleby. Trzeba ją użyźnić (świetnie nadaje się ku temu kompost), a także dodać nieco zdrowej próchnicy. Warto ułożyć w miejscu sadzenia tulipanów ziemię ze sklepu ogrodniczego, wymieszaną z kompostem oraz ze zwykłym piaskiem. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Unikajmy gleb, które są ciężkie i które słabo przepuszczają wodę. Podłoże gliniaste nie jest dobre dla tulipanów. Nie należy także sadzić tulipanów w tym miejscu w ogrodzie, w którym zbiera się wilgoć w podłożu.

Jak sadzić cebulki tulipanów?
Cebulki sadzimy pojedynczo, na głębokości około 10-15 centymetrów. Jeśli cebula jest wyjątkowo duża, wtedy musimy pogłębić dołek. Jeśli gleba jest piaszczysta, mocno przepuszczalna, wtedy też powinien to być dla nas znak, aby wkopać cebulkę głębiej. Średnio ocenia się, że najlepsza głębokość wynosi trzykrotność średnicy cebulki.
Zakopane cebulki pozostawiamy w glebie. Należy wyściółkować miejsce posadzenia słomą lub agrowłókniną. To będzie dobra ochrona przed przemarznięciem cebulek i przed wykopaniem ich przez niektóre zwierzęta, które mogą zakraść nam się do ogrodu.

Jak podlewać tulipany
Tulipany trzeba zacząć podlewać w momencie, gdy nad ziemią zauważymy już pierwsze łodygi. Nawadnianie trzeba stosować regularnie i kontynuować przez około 5 tygodni po kwitnięciu kwiatków. Co ciekawe, tulipanów nie trzeba szczególnie nawozić,jednak aby mieć taki komfort, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie podłoża jesienią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułInternet w domu
Następny artykułWażne wydarzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here