jakie mleko dla niemowlaka

Karmienie piersią to czynność, jaka powoduje, iż pomiędzy mamą i dzieckiem zwiększa się niezwykle osobista więź. Przychodzi jednakże taki czas, gdy należy odłożyć dziecko od piersi z rozmaitych powodów. To czas, gdy należy także podjąć decyzję dotyczącą mleka, jakim będzie się karmiło dziecko. Dla młodych rodziców niebywale ważną decyzją jest to, jakie mleko dla niemowlaka wybrać.

Najlepsze mleko dla niemowlaka
Najdoskonalszym mlekiem dla niemowlaka jest pokarm kobiecy, jaki, produkowany w odpowiednich ilościach przez zdrową oraz właściwie odżywioną mamę, w pełni pokrywa zapotrzebowanie dziecka na wszelkie potrzebne elementy wzmacniające. Białko mleka kobiecego jest dopasowane do możliwości trawiennych dziecka – jego strawność oraz przyswajalność jest prawie całkowita. Naukowcy zgodnie uważają, iż dzieci powinny być karmione tylko naturalnym mlekiem poprzez pierwsze 6 miesięcy życia. Nie ma konieczności oraz nie należy w owym okresie stosować innych płynów. Wyjątek stanowią polecane witaminy, mikroelementy oraz, w razie konieczności, specyfiki. WHO zaleca wydłużenie czasu karmienia piersią do końca 2. roku życia dziecka.

Mleko modyfikowane – kiedy należałoby je włączyć?
Mleko mamy jest najodpowiedniejsze dla dziecka, lecz czasami zdarza się, iż rodzice muszą podjąć decyzję o zmianie stylu karmienia oraz wprowadzeniu mleka modyfikowanego. Jednym z najistotniejszych, lecz nie jedynym powodem zamienienia mleka z piersi mlekiem modyfikowanym jest fakt, iż mamy nie zawsze mogą karmić w sposób naturalny tak długo, jak by tego potrzebowały. Może się zdarzyć, iż młoda matka nie ma pokarmu lub jej dziecko nie najada się tylko mlekiem z piersi.
Karmienie mlekiem modyfikowanym – kiedy, jak długo oraz ile razy na dzień?
System żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym zależy od wieku oraz potrzeb dziecka. To, ile mleka modyfikowanego dla niemowlaka podać, powinno wynikać z instrukcji opublikowanej na pudełku danego mleka. Karmienie niemowlaka mlekiem modyfikowanym można stosować od samego początku. Wprowadzenie mleka modyfikowanego może wystąpić także wówczas, kiedy mama nie może czy nie chce karmić piersią. Karmienie mlekiem modyfikowanym winno być uzgodnione ze specjalistą. Co ile karmić noworodka mlekiem modyfikowanym? W pierwszym tygodniu karmienie winno odbywać się co 2 do 3 godzin, w kolejnym tygodniu – co 3 godziny, w trzecim – co 3 do 4 godzin, natomiast w czwartym – co 4 godziny. To, ile mleka modyfikowanego dawać dziecku wynika z jego wieku oraz jest ustalone przez producenta danego mleka. Zmiana mleka modyfikowanego u niemowlaka oraz noworodka nie winna być zbyt częsta. Mogą się wówczas pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Mleko modyfikowane: istotny stan zdrowia
Gdy małemu nic nie dolega, może dostawać normalne mleko bez żadnych specjalnych wskazań. Są jednakże dzieci, jakich zdrowie wymaga, aby podawać im specjalistyczną kompozycję. Gdy kłopoty są poważne – typu nadwrażliwość – o doborze mleka decyduje specjalista, ponieważ takie kompozycje (tzw. hydrolizaty) są przepisywane na receptę. Jest jednakże parę różnych dolegliwości, jakie można zmniejszyć, czy im zapobiec karmiąc noworodka odpowiednio dopasowaną mieszanką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here