Gdzie kupić nawoź do tui?
Dobry nawoź do nawożenia tui można kupić w internecie lub w sklepach ogrodniczych stacjonarnych. Nie kosztuje wiele, a jego regularne stosowanie na pewno pozytywnie odbije się na zdrowiu i na wyglądzie roślin. Na rynku istnieją dwa rodzaje nawozów do tui. Pierwszy to nawóz mineralizowany, który kupujemy w granulkach lub w płynie. Doskonale nadaje się do nawożenia podłoża w ogrodzie, na którym następnie wysadzimy tuje. Dobrze też sprawdzi się do stosowania na tui w doniczkach. Inny to nawóz organiczny – dostaniemy go w formie kompostownika lub w formie obornika. Ten drugi rodzaj nawozu najlepszy jest wtedy, gdy sadzimy tuje bezpośrednio w ziemi.
Kiedy nawozić tuje organicznym nawozem? Naturalne, kompostowe nawozy do tui stosuje się raz lub dwa razy do roku: wiosną i latem. Naturalny, organiczny nawoź dla rozrostu tui zawiera dużo fosforu oraz potasu.
Jak nawozić tuje?
Tuje należy nawozić z głową, zachowując odpowiedni terminarz. Od wczesnej wiosny do końca lata (do końca sierpnia) należy bardziej skupić się na dostarczaniu tym roślinom nawozów forsownych oraz potasowych. Później natomiast można skupić się bardziej na dostarczaniu im azotanów.
Podlewanie tui
Tuje, które najczęściej występują w polskim krajobrazie to tuje o bardzo płytkim systemie korzeniowym. Korzenie tui tego typu są podatne na usychanie, dlatego należy zachowywać stale wilgotne podłoże dla tych roślin. Konieczne jest wiec regularne podlewanie, szczególnie gdy Polskę nawiedzają okresowo susze.
Jak rozpoznać, ze tuja jest źle nawożona?
Najszybszą oznaką, że coś jest nie tak, jest brązowienie lub żółknięcie liści tui. Taka zmiana koloru krzewu jest spowodowana w pierwszej kolejności brakiem magnezu w glebie i to właśnie od suplementacji tego pierwiastka należy rozpocząć reanimację rośliny.
Kiedy nawozić tuje?
Termin wysiewu nawozów tuj zależy od tego, na jakim podłożu rosną krzewy. Jeśli tuje rosną na glebach zasobnych w składniki odżywcze, to można wysiać nawóz już wczesną wiosną, gdy tylko rozpoczyna się wegetacja. Jeśli jednak gleby są piaszczyste, lekkie, wtedy gleba będzie potrzebowała 2 lub 3 dawek nawozu i trzeba proces wzbogacania gleby rozgraniczyć na około 3 tury. Dzięki rozłożeniu nawożenia tuj na trzy razy, gleba nie będzie tak bardzo narażona na wymywanie składników odżywczych.
Przygotowanie tui do zimy: nawozy potasowe i fosforowe
Często wskazówką odnośnie tego, jak i kiedy nawozić tuje, jest zmiana asortymentu w sklepach. Jesienią pojawia się więcej nawozów bogatych w fosfor i potas, ze względu na to, że są to substancje ochronne. Dzięki wysyceniu tymi składnikami odżywczymi, roślina jest w stanie lepiej znieść zimowe mrozy.
Klienci sklepów ogrodniczych najczęściej wybierają nawozy jednoskładnikowe. Dobrym przykładem jest tutaj saletra amonowa, czy siarczan potasu. Należy tutaj jednak być ostrożnym: dawkowanie tego nawozu nie jest bezpieczne. Łatwo osiągnąć przedawkowanie. Dlatego bardziej wygodne w użyciu mogą być nawozy wieloskładnikowe do tui.