włókniak

Włókniaki – nie każdy zna ich nazwę, lecz na pewno każdy spotkał się z nimi w swoim życiu, czy to na ciele swoim czy na ciele bliskich nam osób. Zacznijmy więc w ogóle od tego, czym są włókniaki? Są to zmiany na skórze, zwykle w postaci małych guzków o charakterze nowotworowym. Chociaż charakterystyka może nas początkowo niepokoić, to nie ma się czym martwić. Włókniaki należą do nowotworów łagodnych, a co za tym idzie nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Jak dotąd nie odnotowano jeszcze przeobrażenia włókniaka w nowotwór o charakterze złośliwym, jednak zauważywszy niepokojące reakcje, bądź oznaki w okolicach naszej zmiany skórnej, powinniśmy skonsultować to z naszym lekarzem.

W większości przypadków włókniaki nie stanowią trudności w codziennym funkcjonowaniu, jednak może zdarzyć się, że krostkowata zmiana skórna może pojawić się w mało dogodnym dla nas miejscu. Może być ona narażona na ciągłe podrażnienia czy nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych. Niektóre przypadki włókniaków mogą stanowić swoisty defekt kosmetyczny. Wiele osób uważa je za nieatrakcyjne, co skutkuje decyzją o usunięciu włókniaka, a im wcześniej zdecydujemy się na zabieg, tym mniejsze szanse na pozostałość po przypadłości w formie blizny.

Leczenie włókniaków

Znane są domowe sposoby leczenia włókniaków, jednakże nie mogą gwarantować nam, że włókniak zniknie. Jednym z nich są okłady z octu. Polega on na stosowaniu okładów z waty czy wacika nasączonego octem. Proces należy powtarzać aż do stopniowego wyschnięcia włókniaka i jego samoistnego odpadnięcia od powierzchni naszej skóry.

Znacznie pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług gabinetów chirurgicznych lub estetycznych. Wśród najpopularniejszych metod jest wymrażanie włókniaka ciekłym azotem. Minusem tej metody jest możliwość pozostania blizny jako pamiątki po naszej zmianie naskórnej. Kolejnym sposobem może być usunięcie zmiany skórnej przy użyciu elektrycznego noża chirurgicznego, jednak tutaj również powinniśmy liczyć się z możliwością pozostawienia blizny po naszej przypadłości.

Innym rozwiązaniem na pozbycie się nieproszonego gościa jest metoda z użyciem lasera frakcyjnego CO2. Jest to nieinwazyjna metoda skupiająca swoje działanie na wszystkich tkankach organicznych. Jako, że nasz organizm z jego wszystkimi tkankami składa się w dużej mierze z wody laser zamienia wodę śródkomórkową w parę wodną, która następnie wyparowuje oczyszczając nasze miejsce od zmiany skórnej. Dzięki dodatkowej zalecie, jaką jest emitowanie strumienia dwutlenku węgla, zwiększa się ukrwienie wyznaczonej tkanki, a czego konsekwencją jest odżywienie i pobudzenie miejsca do szybszego gojenia się.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny, tak więc wykonywany jest bez wcześniejszego podania znieczulenia. Zabieg ten charakteryzuje się również wysokim stopniem bezpieczeństwa. Efektami ubocznymi może być zaczerwienienie miejsca w miejscu włókniaka jeszcze przez kilka godzin po wykonaniu zabiegu czy pojawienie się niewielkich siniaków, które po niedługim czasie jednak samoistnie przechodzą. Więcej informacji możliwości zapisania się na usunięcie zmiany skórnej tą metodą znajdą Państwo na stronie wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here