Wiele problemów estetycznych związanych jest bezpośrednio z kondycją skóry. Mezoterapia igłowa w zabiegach kosmetycznych jest odpowiedzią na potrzeby takie, jak zmarszczki, cellulit, blizny potrądzikowe, nierówny koloryt, czy nawet wypadanie włosów. Ten rodzaj usługi jest coraz bardziej popularny. Mimo to, wiele osób kojarzy go nadal z działaniem inwazyjnym i bolesnym. Warto się jednak dowiedzieć, jak wygląda prawidłowo przeprowadzona mezoterapia.
Przebieg zabiegu mezoterapii
Zabieg mezoterapii polega na iniekcji za pomocą igły substancji odżywczych do pierwszych warstw skóry. Procedurę przeprowadza zazwyczaj lekarz medycyny estetycznej lub wykwalifikowany kosmetolog. Same nakłucia są niemal bezbolesne i mogą być przeprowadzone po nałożeniu kremu z substancją przeciwbólową. Cały zabieg trwa między 30, a 60 minut. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów należy go powtórzyć od 4 do 6 razy.
Sposoby na iniekcję substancji rewitalizujących mogą być trzy w zależności od problemu, z którym pojawia się pacjent. Najbardziej popularna jest metoda śródnaskórkowa służąca do odżywienia i poprawienia ogólnej kondycji skóry. Kolejna to metoda mikropęcherzyków. Tu skupia się na redukcji zmarszczek. Ostatnia z metod to nakłucia punktowe wykorzystywane przy walce z cellulitem i tkanką tłuszczową.
Efekty pozabiegowe
Sam zabieg mezoterapii może pozostawić skórę zaczerwienioną, niekiedy z niewielkimi siniakami. Należy przez kilka dni chronić ją przed promieniami UV i pamiętać o nawilżeniu. Taki stan wbrew pozorom sprzyja rewitalizacji. Podczas gojenia skóra szybciej wchłania substancje odżywcze. Obrzęk i zaczerwienienie powinno zniknąć po mniej więcej siedmiu dniach.
Już po jednym zabiegu skóra powinna wyglądać lepiej. Najlepsze efekty odnosi się jednak po przebyciu całej kuracji. Cera staje się zdrowsza, wyrównuje się koloryt. Skóra jest bardziej elastyczna i odżywiona. Aby podtrzymywać tą dobrą kondycję należy co jakiś czas powtarzać serię zabiegów mezoterapii.
Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej
Jak każda procedura medyczna również mezoterapia igłowa posiada szereg zastrzeżeń, którymi należy się kierować przy decyzji o zabiegu. Głównym przeciwwskazaniem jest alergia na składniki stosowane w mieszankach odżywczych. Jako że na różne problemy wykorzystuje się różne preparaty, należy dobrze zapoznać się z ich składem przed zastosowaniem. Niekiedy istnieje możliwość wymiany jednego składnika odżywczego na inny.
Ponadto zabiegu mezoterapii igłowej nie należy wykonywać gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Istotna jest również ogólna kondycja skóry – nie powinna mieć tendencji do powstawania blizn przerostowych oraz być w stanie zapalnym (opryszczka, trądzik). Choroby takie jak cukrzyca, epilepsja, małopłytkowość, anemia, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunologiczne również wykluczają możliwość zabiegu. Każdorazowo przed podjęciem się mezoterapii powinna być przeprowadzona konsultacja lekarska, która w indywidualny sposób określi możliwości danego pacjenta.