Nie zastanawiamy się na co dzień jakie siły na nas oddziałują. Większość z nas nie rozmyśla o tym w ogóle. Nie odczuwamy działania żadnych zewnętrznych sił, oporu powietrza czy ciśnienia atmosferycznego. Nad tym drugim może zastanawiamy się podczas lotu samolotem albo zabawy w wesołym miasteczku. W tym tekście zastanowimy się dlaczego nie odczuwamy ciśnienia atmosferycznego.
Atmosfera ziemska każdego dnia wywiera ogromny nacisk na wszystkich mieszkańców naszej planety. Nacisk wywierany jest na elementy krajobrazu, pasma górskie, pagórki, lasy, kamienie, powierzchnię oceanów ale też na rośliny, zwierzęta, samochody czy naszego sąsiada, łącznie z jego psem. Jak to możliwe, że nie odczuwamy ogromnych mas powietrza, ośrodka, w którym się poruszamy, na własnej skórze? Co odważniejsi czytelnicy zastanawiają się pewnie jak to możliwe, że nasze ciała nie eksplodują od środka pod wpływem sił z zewnątrz. Pamiętamy na pewno nieprzyjemne uczucie w uszach, po oddanym skoku do wody albo przy szybkim zjeździe kolejką na wesołym miasteczku. Dlaczego więc nie czujemy przykrych skutków poruszania się wśród mas powietrza? Nie ma ono masy? Nie wywiera nacisku?
Nie. Za nasz codzienny komfort odpowiadają miliony lat ewolucji, która dostosowała nasze ciała do życia w warunkach atmosferycznych naszej planety. Masy powietrza działają na nasze ciała siłą z zewnątrz. Moglibyśmy się spodziewać, że tkanki naszego ciała zostaną zmiażdżone przy takiej kolizji, lub czegoś równie okropnego, o czym nie będę teraz dyskutować. Tak stałoby się, gdyby siła z zewnątrz nie była niczym zniwelowana, odbita. Jednak nasze płyny ustrojowe na przykład woda, osocze czy krew posiadają swoje własne ciśnienie. Suma tych ciśnień pochodzących z wnętrza ciała całkowicie niweluje ciśnienie atmosferyczne z zewnątrz. Pamiętajmy też o tym, że płyny ustrojowe zawierają cząsteczki tlenu, a te wpływają na ciśnienie cieczy. Nasze organizmy pozostają w równowadze z naporem z zewnątrz. Kolejnym powodem, dla którego od listy naszych codziennych bolączek możemy odjąć zmaganie się z naporem ciśnienia z atmosfery jest rozkład sił, jakimi powietrze działa na nasze ciała. Napór powietrza atmosferycznego nie jest skierowany bezpośrednio tylko na jeden punkt naszego ciała, powiedzmy głowę. W takim wypadku trudno by nam było normalnie funkcjonować. Powietrze działa na nas siłami równomiernie rozłożonymi na powierzchni naszych ciał. Sytuacja jest zupełnie inna, gdy następuje nagła zmiana ciśnienia atmosferycznego wokół nas. Wtedy w zależności od indywidualnych skłonności zaczynamy odczuwać dyskomfort, rozdrażnienie, bóle głowy, a niektórzy skarżą się na uczucie całkowitego rozbicia. Zazwyczaj czujemy się znacznie lepiej, gdy ciśnienie powietrza wzrasta, niż wtedy, gdy gwałtownie spada. Ciśnienie płynów naszego organizmu potrzebuje czasu aby móc zniwelować działanie zmienionego ciśnienia powietrza.
Gdy już wiemy dlaczego siła otaczającego nas powietrza nie jest dla nas niebezpieczna, możemy odetchnąć swobodnie powietrzem!