Dieta zazwyczaj jawi nam się jako katorga, podczas której będziemy chodzić głodni i podenerwowani. Kojarzy nam się ona z czymś nieprzyjemnym, w czym bardzo trudno wytrwać.
Takie myślenie o diecie jest jednak bardzo stereotypowe. Aby efektywnie zrzucić nadprogramowe kilogramy, musimy wyplenić ze swojego umysłu i podświadomości fałszywy obraz diety.
Tak naprawdę dieta to w istocie sposób odżywiania się, niekoniecznie prowadzący do schudnięcia. Mamy przecież dietę wegetariańską czy wegańską, a ludzie, którzy na nią przechodzą, po prostu zmieniają tryb życia.
W ten sposób należy podchodzić także do diety, mającej na celu powrót do prawidłowej wagi. Bez trwałej zmiany nawyków żywieniowych nie powinniśmy się nawet brać za przechodzenie na dietę. No, chyba że po kilku lub kilkunastu miesiącach odchudzania chcemy wrócić do punktu wyjścia, obdarowani dodatkowo przez efekt jojo.
Aby uchronić się przed destrukcyjnymi dietami-cud oraz w następstwie efektem jojo musimy wiedzieć jak zabrać się za odchudzanie i czego unikać na diecie.
Po pierwsze należy unikać pośpiechu. Musimy pamiętać, że nabranie kształtów nie nastąpiło w ciągu jednego dnia, tygodnia czy miesiąca. Trzeba sobie zatem zdawać sprawę z tego, że powrót do upragnionej wagi również zajmie nam trochę czasu.
Drakońskie diety oraz drastyczny spadek wagi mogą mieć bardzo przykre dla naszego organizmu konsekwencje. W ten sposób możemy nabawić się anemii, a także problemów z narządami takimi, jak nerki czy wątroba. U osób po drastycznym odchudzaniu bardzo często dochodzi do powstawania kamieni w woreczku żółciowym.
Nie warto więc nadmiernie skupiać się na błyskawicznym osiągnięciu efektu. Pamiętajmy, że znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze jest powolne gubienie kilogramów. Nawet jeżeli wydaje nam się, że dieta nie przynosi żadnych efektów, to każde zrzucone pół kilograma ma znaczenie i przybliża nas do osiągnięcia efektu.
Jeżeli jesteśmy już wystarczająco zdeterminowani, aby zmienić swój styl życia na zdrowszy, możemy przejść na dietę. Co włączyć do swojego jadłospisu a czego unikać na diecie?
Przede wszystkim powinniśmy zwiększyć ilość wody. Pozwoli to pozbyć się jej nadmiaru, gromadzonego w tkankach.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do swojego jadłospisu większej ilości warzyw. Według specjalistów powinno się jeść minimum 0,5 kg warzyw dziennie.
Oprócz niezbędnych organizmowi witamin i mikroelementów zawierają one także niezwykle pomocny w zrzucaniu wagi błonnik.
Owoce natomiast powinny stanowić tylko dodatek do diety. Nie opierajmy na nich naszego jadłospisu, choć jest to kuszące ze względu na ich słodki smak.
Czego natomiast należy unikać? Nie będzie żadnym zaskoczeniem, iż unikać należy wszelkiego rodzaju fast-foodów, a także gotowych dań ze sklepu, wysoko przetworzonych i pełnych konserwantów.
W odstawkę powinny pójść również słodycze, słone przekąski, słodzone napoje, jak również cukier w czystej postaci.
Taki detoks od cukru sprawi, że odzyskamy energię.
Pieczywo białe należy zamienić na to pełnoziarniste. Podobnie z mąką oraz makaronami. Dobrze włączyć do diety kasze oraz ryż naturalny.
Jest wiele zdrowszych zamienników, które pozwolą cieszyć się smakiem potraw w czasie diety i jednocześnie gubić kilogramy.