Jak dbać o piwonie?

Piwonie to kwiaty, które kiedyś kojarzyły się jedynie ze ślubami. Dziś jest to gatunek coraz chętniej wybierany przez ogrodników jako kwiat ozdobny do domu: na taras, balkon, do ogrodu i na parapet. Jak uprawiać piwonię? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika!

Jak wyglądają piwonie?
Piwonie zwane są też peoniami – wiele zależy od regionu Polski. Jest to bardzo delikatny kwiat, mocno krzewiony. Występuje często we wspomnianych dekoracjach ślubnych, bo po ścięciu jest niezwykle trwały. Co ciekawe, płatki piwonii są jadalne i można nimi dekorować torty weselne i ciasta. Peonie występują w kilku kolorach, zwykle są to romantyczne koloru pastelowe. Można również pokusić się o wyhodowanie kwiatka dwubarwnego: wcale nie jest to trudne.

Piwonie to rośliny, które sadzi się na lata, dlatego trzeba dobrze przemyśleć kwestię ich umiejscowienia. Piwonie zwykle nie przyjmują się po przesadzeniu – bo roślina ma rozwinięty system korzeniowy i bardzo łatwo uszkodzić poszczególne korzenie podczas przeprowadzki. Dodatkowo, potrzeba wielu miesięcy, aby roślina o rozbudowanym systemie korzeniowym przyjęła się na nowo w zupełnie innym rejonie.

Jak sadzić piwonie?
Przed wsadzeniem piwonii do gleby, trzeba solidnie przygotować podłoże. Po pierwsze, gleba musi być użyźniona. Trzeba ją też przekopać solidnie przed rozpoczęciem prac. Dół powinien mieć głębokość ok. pół metra. Ogrodnicy polecają dodać do tak przygotowywane gleby obornik, tudzież dojrzały kompost. Warto również dodać nieco piasku lub torfu. Wiosną, dodatkowo, dodajmy do krzaka trochę nawozu.

Jak podlewać piwonię?
Ciekawostką jest, że piwonia ma duże potrzeby w zakresie nawadniania. Niektórzy twierdzą wręcz, że to właśnie ze względu na ponadprzeciętne potrzeby nawadniania roślina ta ma tak długie korzenie: wędrują one jakby za wodą. Dodatkowo, woda jest potrzebna tym bardziej, im więcej dany kwiat ma liści. Piwonia wymaga codziennego podlewania w czasie lata: róbmy to rano, albo wieczorem. W przeciwnym wypadku woda będzie szybko parowała. Podlewanie zbyt rozgrzanego kwiatka nie służy jego urodzie i zdrowiu.

Co należy wiedzieć o pielęgnacji piwonii?
Piwonia to kwiat, który ma solidne kwiat, ciężkie liście, a jednocześnie nieprzeciętnie cienkie łodygi. Z tego powodu trzeba dbać o to, aby roślina nie była narażona na ulewne, silne deszcze. Pod wpływem ulewnego deszczu roślina może się łatwo połamać. Dodatkowo, warto rozstawić wokół piwonii kratkę drewnianą: przynajmniej po tej stronie kwiatu, z której wieją najsilniejsze wiatry.

Niektórzy zastanawiają się również czasami, dlaczego piwonia nie kwitnie. Zdarza się, że ten kwiat nie kwitnie przez kilka lat. Przyczyną może być zbyt głębokie posadzenie jego cebulek. Wkładajmy cebulki do ziemi tylko na głębokość około 4-5 centymetrów.

Kiedy kwitną piwonie?
Kwiat kwitnie od maja do czerwca. Można pozostawić go na zimę na zewnątrz. Należy jednak przykryć go słomą. Nie należy przetrzymywać kwiatka w zbyt wilgotnej glebie, bo tendencje do poddawania się działaniu pleśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here