Jaki rodzaj działalności jest opłacalny?

Jaki biznes się opłaca? – to pytanie nurtujące wiele osób, zarówno tych, którzy planują założyć własną działalność gospodarczą, ale zastanawiają się co im się najbardziej opłaci jak i osoby mające już własną firmę, ale rozważające zmianę branży.
Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. To, co opłaca się w Bydgoszczy może się zupełnie nie sprawdzić w Kielcach.
Przede wszystkim szukając odpowiedzi na pytanie: jaki biznes się opłaca? Powinniśmy zrobić rozeznanie, jakiego rodzaju działalności brakuje w naszym mieście lub okolicy. Dobra analiza potrzeb przyszłych klientów jest jednym z fundamentów opłacalnej działalności.
Innym ważnym czynnikiem jest lokalizacja, pub otwarty w pobliżu przedszkola, elegancka kawiarnia w ubogiej dzielnicy czy też sklep z dewocjonaliami w centrum handlowym to raczej nie najlepsze pomysły, które gdyby były zlokalizowane w innym miejscu mogły by odnieść spory sukces. Każda lokalizacja ma oczywiście swoją cenę, wybierając miejsce na prowadzenie swojej działalności skalkulujmy czy opłaty ponoszone na czynsz nie będą przewyższały naszych możliwości. Lokal w centrum miasta jest oczywiście sporo droższy, od tego ulokowanego nieco dalej od centrum. Ale przecież prowadzenie kawiarni jest opłacalne nie tylko w rynku, niedaleko ratusza, ale również niedaleko uniwersytetu, politechniki lub zespołu szkół średnich. Ważne jest to, by lokalizację dobrze przemyśleć i przeliczyć. Rozwiązanie na pozór mniej atrakcyjne może okazać się dużo bardziej intratne.
W jaki sposób uzyskać informację o tym, czego brakuje w naszym mieście, a w konsekwencji jaki biznes się opłaca?
Często jako mieszkańcy sami odczuwamy jakąś potrzebę, która nie jest zaspokojona. Rodzice na ogół są dobrze zorientowani w rozkładzie sal zabaw i innych atrakcji dla dzieci. Jeżeli jesteś rodzicem to pewnie wiesz doskonale czego na rynku jest za dużo, a czego brakuje Ci i Twoim znajomym. Może np. okazać się, że w okolicy jest kilka ciekawych sal zabaw, ale wszystkie zlokalizowane są w jednej części miasta, i rodzice z innych dzielnic muszą dojeżdżać. Wtedy warto zastanowić się, czy otwarcie takiej sali nie jest dobrym pomysłem.
Często rodzice mają dosyć monotonnej oferty, szukają czegoś więcej niż labiryntu i basenu z kulkami. Można wtedy prześledzić ofertę sąsiednich miast, a nóż trafimy na coś co u nas okaże się strzałem w dziesiątkę.
Czasami jednak sami nie dostrzegamy takiej niszy, co wtedy zrobić, w jaki sposób uzyskać prawdziwe informacje?
Z pomocą przyjdą nam tu media społecznościowe. Zadając odpowiednie pytanie lub tworząc ankietę i udostępniając ja na lokalnej grupie w portalu społecznościowym, możemy dowiedzieć się jaki biznes się opłaca w naszej okolicy. Nie pytamy oczywiście o to, jaką firmę mamy otworzyć, tylko o to, czego brakuje mieszkańcom konkretnej dzielnicy. Może np. okazać się, że w okolicy mamy sporą grupę zapalonych wędkarzy, ale brak jest miejsca gdzie mogliby się zaopatrywać w spławiki, zanęty, żyłki i inne niezbędne podczas wędkowania akcesoria.
Powodzenia w poszukiwaniu odpowiedzi na to trudne pytanie: jaki biznes się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here