Język angielski jest dziś jednym z najważniejszych języków świata. To przede wszystkim język nauki i biznesu, ale także ułatwiający kontakty na całym świecie. Często jednak, mimo wielu lat nauki, mamy problemy z porozumiewaniem się po angielsku. Jak uczyć się tego języka, aby swobodnie nim się porozumiewać?
Różne metody uczenia
Osoba, która chce się nauczyć języka angielskiego, zostaje zasypana wieloma propozycjami. Oferowane są przeróżne metody – Callana, naturalna, komunikatywna czy gramatyczno-tłumaczeniowa, a większość z nich obiecuje szybką i łatwą naukę. I rzeczywiście, większość z nich jest skuteczna, ale pod jednym warunkiem. Trzeba przyłożyć się do nauki i poświęcić na nią nieco czasu.Która jest najlepsza? To zależy wyłącznie od preferencji uczącego się. Pod uwagę warto też wziąć cel nauki.
Szkoła językowa czy internet?
Tradycyjnie języka obcego uczymy się w szkole lub w specjalistycznych szkołach językowych. Zaletą tego typu nauki jest bezpośredni kontakt z nauczycielem i możliwość rozmowy w języku angielskim. Poza tym szkoły dbają o odpowiednią kadrę i dobry dobór materiałów do nauki.Coraz popularniejsze staje się także nauka angielskiego przez internet. Umożliwiają to różne aplikacje i kursy językowe online. Zaletą takiej nauki jest możliwość uczenia się w dowolnym momencie, nie trzeba nigdzie dojeżdżać, więc nie traci się czasu.Ciekawym rozwiązaniem są szkoły językowe online. Zajęcia odbywają się online, ale uczeń ma bezpośredni kontakt z lektorem i innymi uczniami.
Najważniejsze zasady, których trzeba przestrzegać
Nauka języka angielskiego wymaga przestrzegania kilku zasad. Pierwszą z nich jest systematyczność. Bez niej nie będzie oczekiwanych efektów. Lepiej codziennie poświęcić na naukę kilkanaście minut niż raz w tygodniu uczyć się przez 3 godziny. Z językiem należy się osłuchać. Świetną metodą jest oglądanie filmów bez tłumaczenia. Nie trzeba się przejmować, że na początku prawie nic się nie rozumie. Chodzi przede wszystkim o zanurzenie się w języku, a rozumienie przyjdzie z czasem. Można też dodatkowo włączyć napisy angielskie.Warto też próbować czytać po angielsku. Na początek najlepiej wybierać proste teksty i w miarę poznawania języka sięgać po trudniejsze.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.