Kilka wskazówek dla początkujących: sadzenie tulipanów

Aby uprawa tulipanów przyniosła nam dorodne, zdrowe i pięknie wyglądające kwiaty, należy wybrać odpowiedni termin na wysadzenie cebulek. Kiedy sadzimy tulipany? Najlepszy czas to koniec września lub początek października. Zasadzenie cebulek do gruntu przed zimą właśnie w tym okresie spowoduje, że uzyskamy piękne kwiaty już na początku marca.

Przed wysadzeniem cebulek tulipanów, koniecznie trzeba przygotować glebę. Musi być bogata w substancje odżywcze. Trzeba wymieszać ją z kompostem, odpowiednio nawilżyć, a także dodać tam nawoź, dostępny w sklepach. Ziemia pod tulipany powinna być lekko kwaśna, dobrze przepuszczalna dla wody i powietrza, uboga w glinę, a bogata w torf. Nie można sadzić tulipanów na glebach podmokłych. Po tym jak wysadzimy tulipany, konieczne jest odpowiednie wyściółkowanie gleby – będzie to dobra ochrona na zimę.

Pierwsze łodyżki pojawia się nad warstwą słomy już na początku wiosny. Wtedy trzeba je podlewać i kontynuować nawadnianie przez dalsze 5 tygodni.
Po wysadzeniu cebulek tulipanów, można zaobserwować, że w ogrodzie swoje eldorado przeżywają nornice i inne gryzonie kopiące pod ziemią. Z łatwością są w stanie dotrzeć do cebulek tulipanów i je zjeść. Dlatego można sadzić cebulki tulipanów w specjalnych koszyczkach. Dzięki nasadzeniu w koszyczkach, cebulki przetrwają, a w razie powodzi nie przemieszcza się w inne części ogrodu, czy też nie wypłyną na powierzchnię.

Gdy tulipany przekwitną, konieczne jest dokonanie ogławiania nad tymi kwiatkami. Jak to się robi? Trzeba usunąć po prostu przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu zabiegowi tulipany w przyszłości będą mogły wyprodukować więcej przybyszowych cebul, a to spowoduje gwałtowne rozrośnięcie się naszej kwiatowej rabaty w ogrodzie.

Jednak gdy umrą nie tylko kwiatki, ale także liście tulipanów, konieczne jest wykopanie całej cebuli i schowanie jej do piwnicy. Najlepiej, aby pomieszczenie w piwnicy było przewiewne i chłodne. Może to być też garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Wietrzenie cebul w czasie przechowywania jest bardzo istotne – jeśli tego zaniechamy, cebulki tulipanów mogą nadmiernie wchłaniać wilgoć i być porażane przez grzyby rozwijające się w takim środowisku.

Co się stanie, jeśli nie wykopiemy cebul tulipanów na zimę? W latach następnych taki tulipan oczywiście zakwitnie ponownie, jednak cebulka będzie osadzała się coraz głębiej i coraz trudniej będzie o jej prawidłowy rozwój. Będziemy mogli obserwować, jak kwiatki z takiej głęboko osadzonej cebulki są coraz słabsze, aż ostatecznie mogą całkowicie zaginąć w glebie. Dodatkowo, niewykopane cebulki tulipanów, których liście obumarły, są narażone na choroby pochodzące z gleby.

Tulipany można sadzić również w donice. Wiele osób decyduje się na rozwiązanie polegające na zaciągnięciu dużej donicy do uprawy kilku odmian kwiatów cebulowych. Są to hiacynty, tulipany oraz narcyzy. Skupiska takich kwiatów wyglądają bardzo ładnie, bo każda odmiana ma inną wysokość. Dodatkowo, kwiaty te nie są względem siebie antagonistami. Warto jednak zawsze zadbać o proporcjonalnie wielką donicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here