Każda matka nosząca pod sercem swoje dziecko z niecierpliwością czeka na moment, w którym je ujrzy. Mimo, że poród nie jest przyjemnym doświadczeniem, to fakt, że prowadzi do pojawienia się na ziemi nowego życia odejmuje mu nieco straszności.
Co zrobić przed porodem? Odpowiednio wcześniej warto przygotować torbę do szpitala, ponieważ w natłoku emocji i napięcia (pojawiającego się zazwyczaj wraz z rozpoczęciem porodu) możemy o czymś zapomnieć. Dobrym pomysłem jest też uczęszczanie na zajęcia skierowane do kobiet w ciąży oraz wykonywanie ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i oddechowych. Te drugie mogą się przydać na sali porodowej, ponieważ oddech jest w czasie porodu często kluczowy. Nie warto nastawiać się psychicznie na poród, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, ponieważ jest on nieprzewidywalny. Kiepskim pomysłem jest też zakładanie porodu siłami natury bądź cięciem cesarskim (wyjątkiem są sytuacje, w których istnieją przeciwwskazania do porodu naturalnego).
Kiedy zaczyna się poród? Poród zazwyczaj rozpoczyna się skurczami porodowymi, które często są mylone ze skurczami przepowiadającymi. Jeśli pojawi się ból brzucha (skurcze) należy mierzyć odstęp między nimi. Jeżeli z upływem czasu się on skraca, a dodatkowo ból promieniuje na uda i okolice krzyża, to prawdopodobnie są to skurcze porodowe, jednak nie oznacza to, że trzeba pędzić do szpitala, zwłaszcza, gdy ten znajduje się w pobliżu. Odpowiednim momentem na udanie się do szpitala jest ten, w którym odstęp między skurczami wynosi około 5 minut. Oczywiście należy wziąć pod uwagę odległość jaka dzieli nas od szpitala i czas w jakim ją pokonamy. Istnieją również sytuacje, w których do szpitala trzeba udać się natychmiast, takie jak: niepokojący ból i nerwowe, nadmierne ruchy dziecka lub ich brak, odejście wód płodowych (zwłaszcza zielonych), krwawienie z dróg rodnych oraz odejście czopa śluzowego. Mimo, że nie trzeba spieszyć się z udaniem do szpitala na poród, to lepiej pojawić się w nim za wcześnie niż za późno. Po przyjęciu do szpitala personel wykona badania potwierdzające lub zaprzeczające rozpoczęciu się porodu. Jeżeli poród się rozpoczął, to zostaniemy skierowane na porodówkę, a jeśli był to fałszywy alarm, odesłane do domu lub pozostawione na oddziale patologii ciąży. Podczas porodu warto stosować się do wszystkich wskazówek położnej, ponieważ ułatwi to przebieg porodu. Oczywiście czas trwania porodu jest kwestią indywidualną. Zdarza się również tak, że poród musi być wywoływany. Dzieje się tak wtedy, gdy dziecko jest przenoszone, tzn. minął już tydzień od wyznaczonej daty porodu.
Podczas porodu nie warto skupiać się na doznaniach bólowych, a na oddechu oraz świadomości, że niedługo przytulimy naszego maluszka. Należy pamiętać, że ból jest tymczasowy, a szczęście, jakie da nam maluch będzie trwało długo. Dobrze by było, gdyby w czasie porodu wspierała nas bliska osoba, najlepiej ojciec dziecka, ponieważ pomaga to zminimalizować negatywne doświadczenia i przemienić w piękną chwilę wartą zapamiętania.