Leczenie stawu biodrowego komórkami macierzystymi

Do uszkodzenia stawu biodrowego może dojść z wielu przyczyny – m.in. zwyrodnień, urazów czy chorób. Do niedawna jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji było poddanie się zabiegowi wszczepienia protezy biodra, ale obecnie medycyna oferuje mniej inwazyjne i skuteczne rozwiązanie. Mowa o leczeniu stawu biodrowego komórkami macierzystymi. Co to w praktyce oznacza, jak przebiega i kiedy jest wskazane? Sprawdźmy!

Podanie komórek macierzystych do stawu biodrowego – na czym polega?

Komórki macierzyste mają zdolność do przekształcania się w niemal każdą komórkę występująca w ludzkim organizmie. Do zabiegów zwykle pobierane są te z tkanki tłuszczowej, z uwagi na niewielką inwazyjność oraz fakt, że znajduje się tam spora ilość mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC), mogących przekształcić się w komórki tkanki chrzęstnej, kostnej i mięśniowej.

Tkanki pobiera się w trakcie liposukcji, a następnie poddaje materiał minimalnej obróbce, aby nie uszkodzić wartościowych elementów komórkowych oraz naczyń krwionośnych. W kolejnym kroku komórki macierzyste umieszcza się w obrębie uszkodzonej struktury na specjalnym, kolagenowym nośniku, aby doszło do wypełnienia ubytków i odbudowania funkcjonalnej tkanki. Jeśli celem jest naprawa zerwanych więzadeł albo mięśni, wówczas komórki podawane są poprzez wstrzyknięcie do wnętrza jamy stawu biodrowego. Podanie komórek macierzystych do stawu biodrowego następuje zatem na trzy sposoby: poprzez iniekcję bezpośrednią, artroskopię bądź klasyczne otwarcie jamy stawu.

Interesuje Cię medycyna estetyczna? Sprawdź ten artykuł: http://www.ebrodnica.pl/zdrowie-i-uroda/8753-medycyna-estetyczna-nie-tylko-da-kobiet.html.

Działanie komórek macierzystych w leczeniu uszkodzeń stawu biodrowego

Gdy komórki macierzyste zostaną już odpowiednio ulokowane w zmienionym chorobowo miejscu, rozpoczyna się proces ich namnażania. Można je nazwać inteligentnymi, bowiem posiadają zdolność rozpoznania problemu, przez co mogą różnicować się w kierunku takiej tkanki, która wymagana jest do wyleczenia schorzenia (najczęściej jest to tkanka chrzęstna). Komórki przekształcają się i namnażają, a przy tym hamują procesy zapalne, które często współistnieją w przypadku uszkodzeń stawu biodrowego. W efekcie możliwy jest powrót pacjentów do pełnej aktywności fizycznej oraz odzyskanie ruchomości w stawie, w zakresie większym niż umożliwia to proteza. Warto także pamiętać, że leczenie stawu biodrowego komórkami macierzystymi nie jest obarczone ryzykiem powikłań i nie wiąże się z wielomiesięcznym okresem rehabilitacji.

Chesz wiedzieć więcej? Sprawdź ten artykuł: https://www.kliniki.pl/podanie-komorek-macierzystych-do-stawu-biodrowego/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here