Każda kobieta dochodzi w życiu do momentu, kiedy to pragnie zostać mamą. Kiedy już tak się zdarzy i przejdziemy okres ciąży, dochodząc do porodu, do głowy przychodzi wiele pytań.
Między nimi to kiedy okres po porodzie wróci?
Prawda jest taka, że każda z kobiet inaczej przechodzi ciążę. Inaczej zaczyna funkcjonować jej organizm, hormony zaczynają wariować.
Tak więc okres po porodzie jest rzeczą, której nie da się przewidzieć.
Po porodzie, każda kobieta musi przejść jeszcze etap połogu. I ten w zależności od stanu zdrowia kobiety i funkcjonowania jej organizmu, może trwać od tygodnia nawet do sześciu tygodni, a w niektórych przypadkach dłużej.
Podczas połogu kobieta oczyszcza się z zaległości poporodowych. I w tym czasie też zaczynają wracać do normy jej hormony.
Dużą rolę odgrywa również to, w jaki sposób kobieta chce karmić swoje dziecko. Tak jak karmienie piersią przyspiesza proces regeneracji i powrotu macicy na swoje miejsce, tak zwane obkurczanie się macicy, tak samo opóźnia miesiączkę.
Choć kiedy jej nie mamy, w naszym organizmie może dochodzić do owulacji, bez krwawienia. Jednak krwawienie może powrócić wtedy dopiero, kiedy to ograniczymy ilości karmień lub nawet dopiero gdy przestaniemy całkowicie karmić swoje dziecko.
Rzeczą oczywistą jest, że po połogu lub podczas przedłużającego się połogu, trzeba udać się do specjalisty, w tym przypadku do ginekologa, który sprawdzi czy rany poporodowe goją się tak jak powinny i czy wszystko jest w porządku. Pamiętajci, że każda kobieta przez to przechodzi i u każdej kobiety po porodzie ciało się zmienia, więc niema powodu do wstydu. A wizyta u ginekologa jest konieczna, warto się na nią udać i mieć pewność że wszystko jest ok.
Wszystko też zależy od stanu psychicznego młodej mamy, a wiadomą rzeczą jest, że sama ciąża, poród, jak i nowy sposób funkcjonowania z dodatkowym członkiem rodziny, może wiązać się niestety z ogromnym stresem. To również wpłynie na powrót miesiączki.
Wszystko zależne jest od regeneracji organizmu i powrotu do zdrowego, spokojnego trybu życia.
A nawet jeśli miesiączka pojawi się, niejest powiedziane, że będzie ona regularna.
Miesiączka może być mniej, lub bardziej obfita, czasami zdarza się nawet tylko maleńka plamka i to też niejest powód do zmartwień. Może również zdarzyć się, że miesiączka będzie, a kolejnym razem już nie, albo pojawi się dużo później.
Prawda jest taka, że ginekolog może zalecić hormonalne wyrównanie miesiączki, jednak jest to obciążeniem do naturalnej regeneracji organizmu. Tak więc nie każdy lekarz wyrazi chęć takiego postępowania. Zazwyczaj, kiedy po badaniach wynika, że jest wszystko w porządku zalecane jest czekanie. I tu niestety kobieta zdana jest na niespodziankę, niezbyt fajną.
Kiedy kobieta karmi, w założeniu jest że miesiączka powinna pojawić się albo podczas karmienia, lub zaraz po jego skończeniu, ale to też nie jest powiedziane, że każda kobieta tak będzie miała.
Pamiętajcie jednak, że brak miesiączki nie oznacza, że niemożna zajść w kolejną ciążę.