Święta Wielkanocne 2019

Kilka słów o Świętach Wielkanocnych
Inaczej nazywane są Wielkanocą, Niedzielą Wielkanocną, Zmartwychwstaniem Pańskim. Oprócz tego w prawosławiu mamy do czynienia z określeniem Świąt Wielkanocnych jako – Pascha. Wielkanoc jest uważana za najstarsze i najważniejsze dla chrześcijan święto. Upamiętnia bowiem misterium paschalne Jezusa Chrystusa – jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W obecnym czasie szerzej kojarzona jest z koszyczkiem wielkanocnym zanoszonym na poświęcenie do kościoła w Wielką Sobotę, czy też ze śniadaniem wielkanocnym.
Jak ustalana jest data Świąt Wielkanocnych?
Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi, a zatem może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia (włącznie). Przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Kiedy są Święta Wielkanocne?
W 2019 roku Święta Wielkiej Nocy wypadają w kwietniu. Czas misterium paschalnego poprzedza Wielki Tydzień rozpoczynający się Niedzielą Palmową (Niedziela Męki Pańskiej) – 14 kwietnia. Ostatnie trzy doby tego tygodnia nazywane są Triduum Paschalnym – w jego skład wchodzi Wielki Czwartek (wieczór) – obchodzony na pamiątkę ustanowienia podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów takich jak: Eucharystia i Kapłaństwo; Wielki Piątek – upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu; Wielka Sobota – poprzedzająca Święto Zmartwychwstania. Dokładny czas świętowania wszystkich chrześcijan przypada na dzień 21 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny, a zatem drugi dzień Świąt Wielkanocnych przypadnie zatem na dzień 22 kwietnia. Popularny lany poniedziałek, bądź śmigus-dyngus wywodzi się od Słowian i polega na zabawie poprzez oblewanie się wodą. W przeszłości, nierzadko zabawa ta miała charakter matrymonialny.
Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na osiem kolejnych dni. Ten czas nazywany jest oktawą wielkanocną. Zmartwychwstanie Pańskie jest także szerzej wspominane w całym Okresie Wielkanocnym, trwającym pięćdziesiąt dni. Zakończeniem Okresu Wielkanocnego jest Dzień Pięćdziesiątnicy nazywany Niedzielą Zesłania Ducha Świętego.
Wpływ daty Wielkanocy na pozostałe święta kościelne
Z datą Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich i katolickich, między innymi są to:
1) Środa Popielcowa;
2) Wielki Post;
3)Triduum Paschalne;
4) Wniebowstąpienie Pańskie;
5) Zesłanie Ducha Świętego;
6) Boże Ciało;
Święta Wielkanocne stanowią w kalendarzu chrześcijan bardzo ważny punkt. Są to bowiem najważniejsze święta. Dawniej Święta Zmartwychwstania Pańskiego były jedyną uroczystością odbywającą się co roku. Dzisiaj stanowią jedne z wielu świąt i kojarzą się także z wieloma tradycjami. Zwyczajami ludowymi ściśle powiązanymi ze Świętami Wielkanocnymi są:
1) święconka;
2) zastawione wędlinami, jajkami, ciastami – babkami i mazurkami stoły podczas śniadania wielkanocnego;
3) pisanki;
4) cukrowe baranki;
5) zając wielkanocny;
6) śmigus-dyngus;
7) palma wielkanocna
Tradycyjnie okres Świąt Wielkanocnych, w roku 2019 przypadający na czas 21 i 22 kwietnia jest wolny od pracy i zajęć lekcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here