Mnemotechnika

Mnemotechnika (z gr. mnemonikon — sztuka zapamiętywania) to system różnych technik ułatwiających zapamiętywanie za pomocą skojarzeń. Metoda łączenia obrazów do zapamiętywania jest stosowana od bardzo dawna — uważa się, że termin mnemonika został wprowadzony przez Pitagorasa. Od czasów antycznych techniki zapamiętywania zostały udoskonalone i wysublimowały.

Pomysł się przyjął

Istnieje wiele sposobów jego zastosowania. Mogą to być dowolne skojarzenia: słuchowe, wizualne, semantyczne, ze słowami z języka ojczystego i inne. Najważniejsze jest, by angażować jak największą liczbę kanałów percepcji. Nawet dla osobników ukierunkowanych na jedną ze zmysłowych ścieżek, stymulowanie pozostałych daje lepsze wyniki.

I został zaadaptowany do nauki języków

Nauka języka obcego jest łatwiejsza dzięki kreatywnemu podejściu. Metoda skojarzeń w nauce słów i konstrukcji gramatycznych działa ze zdwojoną siłą. Zapamiętanie stało się o wiele łatwiejsze. Kurs języka angielskiego z wykorzystaniem mnemotechnik jest o wiele bardziej efektywny. Mózg łatwiej zapamiętuje zabawne i rymowane historyjki. Im zabawniejsze i niesamowite, tym łatwiej przenieść je z pamięci operacyjnej, gdzie powstają, do pamięci długoterminowej.

Mózg wymaga nowości, by się nie nudzić.

Możesz tworzyć minihistorie. Powiedzmy, że trudno jest komuś zapamiętać słowo butterfly — motyl. O wiele łatwiej zapisać je w pamięci, kiedy znamy już słowo masło (butter) połączyć je z motylem ugniatający masło w czerwonych kowbojkach.

System powtórek

Kurs języka angielskiego przyniesie satysfakcję jeśli zastosujemy pewną sztuczkę.

Warunkiem koniecznym dla odniesienia sukcesu jest ciągłe powtarzanie materiału w momentach kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo rozpoczęcia procesu zapominania.

Metoda ma też słabsze strony

Nie jest tak łatwo wymyślić skojarzenia i wymaga to dość wyrafinowanego wysiłku.

Skojarzenie czasami okazuje się zbyt abstrakcyjne lub niewystarczająco jasne i silne, aby zagwarantować, że czegoś się nauczysz.W długich lub zbyt wydumanych skojarzeniach istnieje ryzyko, że zaczną się mylić słowa, które zostały tam użyte. Możesz przypomnieć sobie główny kierunek, ale mieć wątpliwości, jakie dokładnie było sformułowanie. Najlepiej jest wymyślić jasne, jednoznaczne połączenie, ale może to zająć trochę czasu.Nie wszystkie skojarzenia można przedstawić w formie obrazu, a słowa bez obrazu są gorzej zapamiętywane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDrzwi tarasowe przesuwne
Następny artykułDue diligence

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here