Pierwszy dzień wiosny - dniem wagarowicza

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy o różnego typu nietypowych świętach – takich jak na przykład dzień całowania, dzień przytulania, dzień przyjaciela, dzień synowej, dzień zięcia, dzień teściowej, dzień psa, dzień kota, dzień singla, dzień rozwódki i wiele tego typu, o których z pewnością jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy bladego pojęcia.
Moda na takie święta przychodzi do nas z pewnością z zachodu, a my chcąc nadążyć za ,, wielkim światem” bardzo chętnie jej ulegamy.
Niewątpliwie jednak wszyscy bardzo dobrze wiemy kiedy jest dzień wagarowicza, dzień zakochanych, dzień babci oraz dzień ojca i dzień matki. Jeżeli mowa o tym kiedy jest dzień wagarowicza to tę datę z pewnością znają wszyscy studenci uczniowie. To kiedy jest dzień wagarowicza wypada równo w pierwszy dzień wiosny. Również w młodszych klasach typu klasy od jeden do trzy w szkołach podstawowych oraz przedszkola panuje zwyczaj topienia będącej symbolem zimy – marzanny. Marzanna to zwykle wykonywana przez dzieci kukła- kolorowa z wielkim nosem, którą pragną zatopić, a jeśli na rzece jest lód to wtedy ją po prostu palą- oczywiście pod nadzorem opiekunów i nauczycieli.
Trudno sobie wyobrazić przedszkolaków lub też uczniów szkoły podstawowej na prawdziwych wagarach. Za to uczniowie klas starszych szkół podstawowych oraz liceów, a także studenci bardzo często z tego przywileju korzystają i udają się na wagary. Wielu uczniów z góry informuje nauczyciela lub wykładowcę, że w dzień kiedy jest dzień wagarowicza z pewnością ten nie zastanie ich w szkole, ani na swoich zajęciach. Uczniowie większych miast wtedy kiedy jest dzień wagarowicza zamiast na zajęcia udają się do kina, kawiarni pubów lub też na boisko czy też lodowisko – w zależności od pogody. Wielu z nich wraca także do domu – mając wolna chatę na czas nieobecności rodziców przebywających aktualnie w pracy. Mało tego wiele młodych dziewcząt w dzień wagarowicza włóczy się po galeriach i centrach handlowych, lub jeśli ma nieograniczony budżet postanawia odwiedzić fryzjera bądź kosmetyczkę. Dzieci z bardzo małych miejscowości, miasteczek oraz wiosek w ładną pogodę spędzają dzień wagarowicza urządzając z tej okazji grille lub ogniska nad rzeką czy innym zbiornikiem wodnym bądź organizują sobie wypady do pobliskich miast gdzie czeka ich o wiele więcej atrakcji. Chociaż w tradycji jaka jest dzień wagarowicza nie ma nic złego to jednak należy zachować szczególna ostrożność zwłaszcza przy korzystaniu przez nieletnich ze zbiorników wodnych. W tym wieku rozum nie zawsze jest na właściwym miejscu. Czasem dzieciaki chcąc zaimponować rówieśnikom sięgają po alkohol – a w otoczeniu niestrzeżonych zbiorników wodnych o tragedię nietrudno. Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w dzień wagarowicza dobrym rozwiązaniem byłoby spędzanie go w sposób szczególny i wolny od lekcji pod okiem wychowawców lub opiekunów. Takie rozwiązania z pewnością zwiększyłoby bezpieczeństwo nieletnich wagarowiczów oraz pozwoliły osobom dorosłym mieć ich ciągle na oku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here