Wiele kotów rutynowo wymiotuje. Zachowanie to jest na tyle powszechne, że zarówno opiekunowie jak i weterynarze często postrzegają przewlekłe wymioty u tych zwierząt, jako „normalne”. Zrzucają wszystko na karb „szybkiego jedzenia” lub „zbyt wrażliwego żołądka”. Tymczasem kot, który często wymiotuje zasługuje na pełną medyczną analizę i zbadanie przyczyn tego uciążliwego problemu.Pomoc przewlekle wymiotującemu kotu obejmuje identyfikację przyczyny lub przyczyn leżących u podstaw zaburzeń przewodu pokarmowego oraz wprowadzanie odpowiednich zmian w diecie i stylu życia lub wyleczenie określonych stanów chorobowych
Dlaczego kot wymiotuje?Typowe przyczyny utrzymujących się wymiotów u kotów to przede wszystkim zła dieta, nietolerancja pokarmowa, zbyt szybkie jedzenie i zbyt dużo czasu pomiędzy posiłkami. Inne przyczyny obejmują niedobory enzymów, problemy żołądkowo-jelitowe, dużą ilość toksyn w organizmie oraz podstawowe stany chorobowe np. chorobę nerek czy nowotwór przewodu pokarmowego.
Głównym powodem nawracających wymiotów u kotów jest zazwyczaj zła dieta. Jeśli kot je przetworzoną karmę dla kotów niskiej jakości, zawierającą niedopuszczalne składniki, może to przyczyniać się do wymiotów. Przetworzone składniki są pozostałościami z przemysłu spożywczego i mogą obejmować kawałki zwierząt i części, takie jak ptasie pióra, pyski, dzioby, oczy, kopyta i paznokcie. Są to bardzo słabej jakości składniki o niskiej biodostępności, które nie są możliwe do strawienia dla kotów i które mogą powodować rozstrój żołądka.
Przez ostatnie sto lat koty były karmionych nieodpowiednimi dietami, co doprowadziło do rozwoju nadwrażliwości na pewne pokarmy i skłonności do alergii pokarmowych, które są bardzo częstą przyczyną wymiotów. Jeśli kot ma zdrową wagę i normalny poziom energii, ale tylko wymiotuje od czasu do czasu, wrażliwość na jedzenie może być głównym winowajcą. Wrażliwość na pokarmy rozwija się, gdy kot dostaje cały czas to samo jedzenie. W ten sposób uzależnia się od pewnych pokarmów i nie chce jeść niczego innego.
Istnieje wiele kotów, które są uzależnione np. od owoców morza i drobiu. Jeśli zaoferuje im się inne źródło białka, rozpoczyna się strajk głodowy. Karmienie zwierzęcia tego samego rodzaju białkiem, nawet jeśli jest ono doskonałej jakości, może z czasem wywołać zapalenie żołądka i wrażliwość pokarmową.
Warto przyglądać się dokładnie przysmakom dla kotów kupowanym w sklepach i unikać tych, które zawierają glikol propylenowy, etoksyny, barwniki chemiczne, emulgatory inne szkodliwe składniki. Wszystkie te dodatki, konserwanty i inne chemikalia mogą powodować zapalenie żołądka i wymioty.
To także mit, że koty muszą pić mleko. Niestety jest on dosyć powszechny w naszym społeczeństwie. Zwierzęta są przystosowane do trawienia wyłącznie mleka pochodzącego od własnego gatunku. Picie mleka innego gatunku może spowodować lub zaostrzyć stan zapalny przewodu pokarmowego. Jeśli j kot nie toleruje mleka krowiego, a dzieje się tak w większości przypadków, może ono powodować wymioty.