Jak sobie poradzić z przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia?

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to dla wielu bardzo stresujący czas. Z tego powodu warto zadbać o wszystko dużo wcześniej. Zrobić sobie plan przygotowań, czyli zadbać o właściwą organizację. Najlepiej rozpisać sobie dokładnie, co, w jakim czasie zrobimy – co i kiedy musimy kupić, co i kiedy ugotować, jakie kupimy prezenty, etc. Ważne, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Oto kilka porad jak się przygotować i nie zwariować w przedświątecznym chaosie.
1. Zrób sobie dokładny plan zajęć, np. wypisz, kiedy umyjesz okna, drzwi, podłogi, kiedy zajmiesz się odkurzaniem, praniem. Zaplanuj po kolei sprzątanie w każdym z pomieszczeń. Na sam koniec zostaw sobie kuchnię i przedpokój. Trzymaj się tego planu a na pewno ze wszystkim zdążysz.
2. Przemyśl świąteczne menu i według tego zaplanuj listę zakupów. Dzięki temu nie będziesz musiała martwić się o to, czy czegoś nie zabraknie i za każdym razem pędzić do sklepu. Wiadomo, że wszystkiego na raz nie zdołasz kupić, więc podziel produkty i najpierw kup te, które mogą poleżeć, czyli, np. cukier, mąkę, bakalie, itp. Resztę kupisz przed samą Wigilią.
3. Teraz pora na zaplanowanie, co kiedy ugotujesz. Potrawy, które można mrozić przygotuj kilka dni wcześniej, np. pierogi, uszka, bigos, kapustę z grochem. Dania, które nie nadają się do mrożenia zostaw sobie na przygotowanie dzień lub dwa przed Wigilią. Należą do nich: sałatka jarzynowa, ryba w galarecie, ryba smażona, zupa grzybowa lub barszcz czerwony, ciasta, śledzie, kompot z suszonych owoców i inne.
3. Jeśli zależy Ci na uporaniu się z potrawami szybciej, a nie masz zbyt dużo czasu – nie wpadaj w panikę! Możesz poprosić o pomoc rodzinę: męża, dzieci. Dobrym pomysłem będzie użycie w przygotowaniu potraw, półproduktów. Znacznie Ci to ułatwi przygotowania i będziesz miała spokojniejszą głowę.
4. A co z prezentami? Najlepszą opcją będzie przygotowanie ich dużo wcześniej, wtedy, gdy nie ma jeszcze tłumów w sklepach. Nie stracisz tak dużo czasu i unikniesz nerwowych sytuacji a nie będąc pod presją czasu, dokonasz właściwych wyborów. Warto wcześniej rozplanować, jaki prezent, dla kogo. Może nawet uda się podpytać, co komu by się przydało. Unikniesz wtedy rozczarowania bliskich i ewentualnych reklamacji.
5. Odwieczny dylemat: kiedy ubiera sie choinke? Otóż każdy inaczej na to patrzy. Musisz po prostu zrobić tak, jak Tobie będzie wygodnie. Najlepiej ubierać tuż przed świętami, czyli dzień przed Wigilią lub w Wigilijny poranek – będzie to wtedy zgodne z tradycją. Jednak, jeśli ułatwisz sobie organizację decydując się na przygotowanie świątecznego drzewka tydzień wcześniej, to tak zrób. Do tego zajęcia również możesz zaangażować rodzinę. Pomoc będzie Ci bardzo przydatna, ale i przyjemność znacznie większa. Takie sytuacje zbliżają i wprowadzają świąteczny nastrój w serca członków rodziny. Szczególnie ważne i radosne jest to wydarzenie dla dzieci.
A poza tym – nie stresuj się! Nawet, jeśli z czymś nie zdążysz: nie posprzątasz, czegoś zabraknie – nie stanie się tragedia! Najważniejsze, aby ten czas spędzić z najbliższymi w spokojnej atmosferze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here