Rzepak - kwitnienie rośliny, a zbiory

Niedługo po tym jak przyroda w pełni rozbudzi się do życia ogromne połacie gruntów rolniczych zamieniają się w piękną kwiecistą, żółtą łąkę. Taki niesamowity widok możemy podziwiać gdy zakwitnie rzepak ozimy.

Wiele rolniczych terenów już w miesiącach wiosennych zamienia się w piękne, kwieciste łąki. Wiele osób często zastanawia się, jaka to właśnie rośliny zdobią w tak uroczy sposób grunty rolnicze. Otóż pierwszą z roślin uprawnych, które to poprzez piękne kwitnienie cieszą nasz wzrok jest rzepak. Zatem kiedy kwitnie rzepak? Otóż roślina ta rozpoczyna przeważnie kwitnienie w pierwszej dekadzie maja. Okres jej kwitnienia jest dość długi, gdyż wynosi około trzech tygodni. Może się zdarzyć, że rzepak podczas ciepłej wiosny w cieplejszych naszego regionu zakwitnie już w kwietniu. W dużej mierze jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. Otóż rzepak jest roślina wykazującą największą wrażliwość na wiele negatywnych zjawisk pogodowych mających ostateczny wpływ na ilość kwiatostanu.
Zatem na kwitnienie wpływa w ogromnym stopniu temperatura, która nie tylko warunkuje termin kwitnienia, ale determinuje także jego jakość. Duże różnice temperatur jakie często obserwujemy pomiędzy dniem a nocą mogą w znacznym stopniu przyczynić się do destrukcji zalążni, wpływając niekorzystnie na liczbę płodnych kwiatków, a w rezultacie końcowym na zbiór plonu. Otóż warto wiedzieć o tym, że znaczne wahania temperatur wywołują stres cieplny i w konsekwencji powodują niekorzystne zmiany w metabolizmie tej rośliny.
Często się zdarza, że po nagłym, znacznym wzroście temperatur kwitnienie jest bardzo krótkie, co wpływa bardzo niekorzystnie na ilość zawiązanych łuszczyn.
Warunki atmosferyczne w czasie kwitnienia rzepaku mają również ogromny wpływ na aktywność owadów zapylających. Otóż jeśli w czasie kwitnienia tej rośliny jest chłodno, pochmurnie, wietrznie czy też deszczowo to może to wpłynąć na małą ilość zapylonych kwiatów. Problem z zapylaniem potęguje również obserwowany w ostatnim czasie spadek populacji pszczół, a co więcej ich znacznie mniejsza aktywność.
Ogromnym zagrożeniem dla kwitnącego rzepaku są również występujące w tym okresie przymrozki. Przyczyniają się one znacznie do deformacji pędów oraz do ich „esowatych” wykrzywień. Tego typu uszkodzenia roślin mają duży wpływ na tworzenie się kwiatostanu oraz stopień wykształcenia łuszczyn oraz nasion.
Zamarzający w wyniku niskiej temperatury sok komórkowy przyczynia się do rozerwania ścian komórkowych tej rośliny. Efektem tego jest jej więdnięcie. Zdarza się, że przemrożone okwiaty zamierają, a następnie odpadają.
Ponadto we znaki może dać się susza. Długotrwały okres posuchy, przyczynia się do tego, że roślina sama redukuje liczbę łuszczyn. Brak odpowiedniej ilości wody powoduje zasychanie liści, które to w normalnych warunkach zapewniają odpowiednią wydajność fotosyntezy. W wyniku słabego zaopatrzenia roślin w wodę, dochodzi do redukcji nie wykształconych jeszcze organów generatywnych.
Rzepak to bardzo wrażliwa roślina i zbiór plonu jest zawsze uzależniony od warunków atmosferycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here