kiedy wypadają mleczaki

Zęby mleczne pojawiają się już blisko 6. miesiąca życia, i zaczynają wychodzić w wieku 6-7 lat. Eksfoliacja, więc wypadanie mleczaków to mechanizm prosty. Wypadanie zębów mlecznych to istotny krok rozwoju dziecka. Istotne, aby kontrolować zmianę uzębienia u dziecka, gdyż gdy mleczaki wypadają za późno czy za wcześnie, mogą wywoływać wady zgryzu. Mleczaki wypadają dzieciom w odmiennym wieku, co martwi poniektórych rodziców. Niepotrzebnie.

Czemu mleczaki wypadają?
Zęby mleczne wypadają, gdyż robią sobie pod nimi miejsce zęby stałe. Ich zawiązki stają się jeszcze większe, przez co wyrzucają one delikatne korzenie ząbków mlecznych, jakie rozpoczynają się chwiać, aż w końcu wypadają.

Kiedy wypadają mleczaki?
Przeważnie dzieci tracą pierwsze mleczaki w okolicy 5. urodzin, chociaż może to się zdarzyć chociażby 2-3 lata później. Zęby mleczne wypadają, ponieważ zawiązki zębów stałych, jakie się pod nimi znajdują – wyrzucają je oraz przyczyniają się do zanikania ich korzeni. Mleczak o krótkim korzeniu zaczyna się chwiać oraz w rezultacie wypada. Kolejnym elementem wywołującym ruszanie się zębów mlecznych jest rozwój szczęki. Gdyż ząbki nie wypadają wszelkie jednocześnie, mechanizm wymieniania mlecznego uzębienia stałym trwa parę lat. Ostatnie zęby mleczne (kły) wypadają w okolicy 12. roku życia, lecz czas, kiedy człowiek ma komplet stałych zębów przychodzi dużo później. Ostatnimi zębami w szczęce są ósemki, jakie wyrzynają się w wieku 18-20 lat.

Czy mleczaki należy wyrywać?
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy mleczaki winno się wyrywać lub właściwie pozwalać łatwo im wypaść. Stomatolodzy polecają ową drugą możliwość, jednakże nic się nie stanie, kiedy mały wyrwie sobie ruszającego się ząbka sam czy ułatwisz mu sposobami z naszego dzieciństwa, więc na przykład tego z zastosowaniem dużej nitki oraz zamykania drzwi.

Jak rosną zęby stałe
Zawiązki zębów stałych są obecne już u niemowlaka. Są jednakże w zahipnotyzowaniu, natomiast ich stymulacja następuje właśnie w szóstym roku życia. Rozpoczynają wtedy błyskawiczny wzrost oraz po uzyskaniu właściwej wielkości ich korony rozpoczynają przebijać się ku powierzchni dziąsła. Umieszczona pod nimi powłoka kości podlega atomizacji oraz przyswojeniu pod oddziaływaniem komórek tkanki kostnej, sprofilowanych do owej czynności. Kiedy pełny mechanizm dojdzie do korzenia zęba mlecznego, także on podlega sukcesywnej resorpcji, poprzez co mleczak traci ścisłe umocowanie w zębodole oraz zaczyna się ruszać. Wraz z poruszaniem się korony zęba ku górze, rozrasta się korzeń. Dzięki temu ząb otrzymuje duże oraz solidne osadzenie w zębodole. Wymiana zębów odbywa się zazwyczaj tym samym, prawidłowym rytmem w obu połowach szczęk. Zazwyczaj dziewczyny wyprzedzając chłopców w przebiegu wymiany ząbków mlecznych na stałe. Należałoby pamiętać, iż właściwe odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie oraz kondycję naszych zębów w przyszłości, więc należałoby zadbać o dietę. Pełne oraz zdrowe uzębienie jest niezwykle istotne dla nauki odpowiedniej fonacji oraz pełnego rozwoju mowy. Wizerunek zewnętrzny ma duże znaczenie dla rozwoju emocjonalnego chociażby małego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here