Wrzos - roślina zdobiąca każdy ogród

Wrzos to niezwykle piękna roślina o fioletowym kwiatostanie, która powinna gościć w każdym pięknym ogrodzie czy przy chodnikowej rabacie. Zdobi ona każdą posesję oraz doskonale prezentuje się w towarzystwie innych, kwiecistych roślin i zielonych krzewów ozdobnych.

Sadzenie wrzosu wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Aby rośliny te w pełni zdobiły nasz ogród musimy wybrać nie tylko odpowiednią sadzonkę, lecz także zapewnić jej odpowiednie warunki siedliskowe. Jeśli chodzi o rośliny wrzosowate ich posadzenie w odpowiednim gruncie jest bardzo istotne, gdyż mają one dość specyficzne wymagania i są wrażliwe na błędy uprawowe.
Stanowisko w którym to posadzimy piękne fioletowe wrzosy powinno być cieniste oraz szczelnie osłonięte od wiatru, bowiem mocne słońce może spowodować poparzenia roślinki, a z kolei zimny wiatr uszkodzenia mrozowe.
Wiele pań uwielbiających barwne i przyjazne dla oka roślinki często zastanawia się kiedy sadzić wrzosy. Niemniej nie tylko czas lecz także odpowiednie podłoże jest bardzo istotne.
Rośliny wrzosowate można posadzić tylko i wyłącznie w próchniczych, przepuszczalnych, stale lekko wilgotnych glebach o kwaśnym odczynie gleby – wynoszącym około 4–5,5 pH. Wrzosy są roślinkami, które to nie znoszą ani suszy, ani zbyt mokrego podłoża. Co więcej bardzo źle reagują na zasadowy odczyn podłoża. Ich płytki system korzeniowy bardzo łatwo przesycha zarówno z braku wody jak i ulega gniciu lub wielu chorobom z powodu nadmiaru wilgoci.
Do przygotowania podłoża dla wrzosu najlepiej przystąpić nieco wcześniej, wybierając w tym celu na rabacie przeznaczonej pod wrzosowisko odpowiednią warstwę gleby i zastępując ją podłożem specjalnie przygotowanym dla roślin wrzosowatych. W celu posadzenia rośliny należy wykopać nieduże w wgłębienie w ziemi, a następnie umieścić w nim sadzonki. Powstałe po wybraniu gleby zagłębienie należy wyłożyć drobnymi kamieniami lub żwirem oraz wypełnić kwaśnym torfem z dodatkiem przekompostowanej kory sosnowej, trocin z drzew iglastych lub zmieszanych z wybraną z wgłębienia ziemią. Warto też zastosować gotową ziemię do roślin wrzosowatych.
Najdogodniejszym okresem do sadzenia wrzosu jest wiosna, a w szczególności marzec lub kwiecień. Ponadto wrzosy możemy posadzić jesienią, najlepiej od połowy września do połowy października. Wówczas to wskazane jest sadzenie roślin zarówno z odkrytym korzeniem, jak i krzewów zakupionych w doniczkach.
Rośliny wrzosowate przepięknie prezentują się w każdym ogrodzie. Uroczo wyglądają jeśli posadzimy je w grupach, dlatego też warto posadzić obok siebie po kilkanaście roślin tego samego gatunku. Na rabacie wrzosowej o znacznych rozmiarach świetnie wyglądają grupy, złożone z różnych odmian wrzośców, zestawione z krzewami różaneczników, azalii, kiścieni, modrzewnic i wielu innych, barwnych kwiatów. Niezwykle uroczo komponują się również obok krzewów iglastych takich jak :karłowe odmiany sosen, świerków, jałowców i innych. Kompozycje te warto uzupełnić również innymi krzewami ozdobnymi i bylinami, takimi jak: wiązówka bulwkowa, ukwap dwupienny, zawciąg nadmorski, hortensja bukietowa, zawilec mieszańcowy czy śmiałek darniowy. Warto pamiętać o tym, że wybierając rośliny towarzyszące wrzosom, należy szukać gatunków o podobnych wymaganiach uprawowych, gdyż dzięki temu wszystkie roślinki będą niezwykle okazałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here