wino
fot.: pexels.com

Wina francuskie są uważane za jedne z najbardziej popularnych, a przy tym smaczne trunki. Mówi się nawet o tym, że przeciętny Francuz wypija rocznie około 50 litrów wina. Oto ciekawostki o francuskich winach, które trzeba znać.

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/czemu-wina-francuskie-zawdzieczaja-swoja-popularnosc/

Historia wina francuskiego

Pierwsze winorośla we Francji, uprawiano już w starożytności. Początkowo, miało to miejsce jedynie w regionie śródziemnomorskim. Z czasem jednak, winorośla zaczęły rozprzestrzeniać się także na inne tereny francuskie.

Francja jest niewątpliwym liderem w produkcji wina, a także drugim krajem pod względem powierzchni upraw winorośli. Jeżeli chodzi o skalę światową, w zakresie produkcji wina, Francje wyprzedza tylko Hiszpania. Uważa się jednak, że to Francuzi opanowali sztukę produkcji wina do perfekcji. Za najważniejsze regiony, w których dochodzi do produkowania wina zalicza się środkową i południową część Francji, czyli: Alzacje, Burgundie, Dolinę Loary, Szampanie oraz Bordeaux.

Co więcej, istnieje wiele różnorodnych odmian francuskiego wina. Wynika to ze specyficznego położenia tego kraju, gdyż jego poszczególne regiony mieszczą się w kilku strefach klimatycznych. Z tego powodu, możliwe jest wytwarzanie tak różnorodnego alkoholu.

Rodzaje wina francuskiego

Zdecydowana większość francuskich winnic, zajmuje się produkcją wina czerwonego. Do jego najbardziej znanych odmian zalicza się: grenache, merlot, syrah, cabernet sauvignon, carignan, cabernet franc, pinot noir oraz gamay. Jeżeli natomiast chodzi o wina białe, to nie można zapomnieć o chardonnay, sauvignon blanc czy sémillon.

Pozostałe regiony, w których produkuje się wina francuskie to: Alzacja, Beaujolais, Bordeaux, Burgundia, Dolina Loary, Dolina Rodanu, Jura Francuska, Korsyka, Langwedocja, Prosansja, Rousillon, Sabaudia, Sud-Ouest oraz Szampania.

Przeczytaj też: http://www.oytam.pl/co-zalozyc-na-festiwal/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here