Jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko

W okresie dziecięcym kształtuje się nasz charakter i określone zachowania. Wpływa na to nie tylko otoczenie, ale także czynniki genetyczne. Dzieci alkoholików mogą mieć wrodzone skłonności do popadnięcia w nałóg. Oczywiście nie oznacza to, że każde dziecko alkoholika z pewnością popadnie w nałóg. Jednak takie osoby powinny zachować szczególną ostrożność podczas całego swojego życia.

NIE POZWÓL ABY ALKOHOLIZM WPŁYNĄ NEGATYWNIE NA DZIECI KONIECZNIE OGRANICZ SPOŻYWANIE ALKOHOLU

Cały czas prowadzi się badania jaki wpływ na dzieci i ich psychikę na fakt, ze ich rodzice mają problemy z alkoholem. Niestety wciąż nie dysponujemy konkretnymi danymi potwierdzającymi tę zależność. Obserwacje jednak mówią swoje i to bardzo wyraźnie.

Można zauważyć, że rodzice, którzy mają problem z alkoholem mają wyraźnie zaburzoną równowagę emocjonalną. Brak im konsekwencji w procesie wychowania, nie potrafią modelować i przedstawiać dziecku właściwych modelów zachowań społecznych. Ponadto dziecko alkoholików narażone jest na wiele stresów, między innymi bardzo często musi być świadkiem kłótni, rozbojów alkoholowych, pijackich scen, bezrobocia, problemów finansowych i innych.

Niestety alkoholizmowi często towarzyszy przemoc psychiczna i fizyczna w rodzinie. Okazuje się, że dziecko jest czasami maltretowane, boi się otoczenia, traci przez to całkowicie poczucie bezpieczeństwa. Opiece nad dzieckiem nie służy niewątpliwie rozchwianie emocjonalne, niezdolność do racjonalnego podejmowania decyzji, brak odpowiedzialności, wybuchy agresji, chwiejność nastroju a nawet czasami zdrowotne konsekwencje alkoholizmu.

Dzieci wychowywane w takich warunkach niestety nie mogą mieć prawidłowo ukształtowanej psychiki. Nieświadomie stają się Dorosłymi Dziećmi Alkoholików, przejmując wiele wzorców. Są o wiele bardziej podatni na wystąpienie u nich alkoholizmu niż u ich rówieśników pochodzących z rodzin bez nałogu.

Dzieciństwo dzieci alkoholików nie jest łatwe, ale wielu z nich bierze w dorosłości przysłowiowego byka za rogi i nie chce powtarzać błędów rodziców.

Masz problem? Odwiedź https://uzaleznienia-terapia.pl/ i zapisz się na terapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here