Donoszona ciąża

Ciąża rozpoczyna zupełnie nowy rozdział w życiu kobiety. Już od tej pory nic nie będzie takie, jak było przedtem. Na razie przez okres około dziewięciu miesięcy będzie nosiła i żywiła dziecko w swoim łonie. Potem nastąpi poród, a po porodzie życie rodzinne. Od tej pory kobieta musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o swoje dziecko. Po porodzie będzie się o nie troszczyć aż do śmierci.Takie jest zadanie kobiety i taki jest instynkt macierzyński.
Za ciążę uznaje się okres od zapłodnienia do porodu. I choć na wstępie jest to życie zarodkowe, lecz jest to już życie bardzo małego człowieka. Potrzebuje on tylko czas, aby powstał z niego płód. A w chwili narodzin noworodek. Natomiast po upływie pierwszego miesiąca życia do skończenia dwunastu miesięcy będzie nazywany niemowlęciem. W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany. Pojawiają się różne objawy ciąży, zmieniają się upodobania, dochodzą dolegliwości, zmniejsza się odporność spowodowana osłabieniem organizmu. Lecz ciąża, to nie choroba. Po porodzie wszystkie dolegliwości będą stopniowo zanikać.
O ciąży mówi się, że jest donoszona lub niedonoszona. Kiedy ciąża jest donoszona ? Za donoszoną ciążę uważa się zakończenie trzydziestego siódmego tygodnia jej trwania. Pod koniec 37 tygodnia ciąży płód jest już gotowy na przyjście na świat. I nie trzeba już obawiać się przedwczesnego porodu. Gdyż płód jest przygotowany do życia poza organizmem matki. Bo dziecko waży już około trzech kilogramów i posiada około pięćdziesięciu centymetrów długości. Wszystkie narządy w ciele dziecka są już sprawne i gotowe, by podjąć swoje zadanie. Jednak na siłę nie trzeba wywoływać porody. Tylko poczekać, aż dzidziuś sam będzie chciał przyjść na świat. Każdy dzień w łonie matki, to dla dziecka wielkie dobrodziejstwo.
Okres ciąży trwa 281 dni. W tym czasie rodzi się większość dzieci i mówi się, że jest to ciąża donoszona. Jeżeli dziecko urodzi się 14 dni wcześniej lub 14 dni po wyznaczonej dacie porodu, to zjawisko takie uznaje się za normalne.
Chcąc posiadać zdrowe dziecko należy już na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę zadbać o swoje zdrowie. A więc zarówno matka, jak i ojciec powinni pozbyć się nałogów i używek. Przejść badania kontrolne potwierdzające ich zdrowie. Zadbać o kondycję i dotlenienie swojego organizmu. Zadbać również o zdrową dietę, która będzie posiadała wszystkie wartości odżywcze. A więc tłuszcz, białko, węglowodany. Wzbogacić swoją dietę o produkty posiadające dużo minerałów, witamin, błonnik i kwas foliowy. Kwas foliowy, to cenny składnik diety podczas ciąży. Ponieważ warunkuje prawidłowe procesy metaboliczne. Zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u płodu. Najbogatszym źródłem kwasu foliowego są warzywa (brokuły, szpinak, kapusta, szparagi, sałata, ziarna zbóż, fasola, soja, bób) i owoce cytrusowe (banany, pomarańcze, mandarynki). Oraz migdały i orzechy arachidowe. Najbardziej cenne są warzywa surowe. Lecz niektóre z nich musimy poddać obróbce kuchennej. I choć poprzez to tracą trochę wartości, to jednak wiele jeszcze pozostaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here