Nie zwlekaj - zrób cytologię!

Niestety nasz kraj jest prawdziwym skansenem raka szyjki macicy. Choroba, która w innych krajach prawie nie występuje, w Polsce jest niezwykle często spotykana.
Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź jest bardzo prosta i smutna, Polki nie chodzą do ginekologa. Pokutuje ciągle takie przeświadczenie, że jest to temat wstydliwy, nie rozmawia się o nim, często matki nie uświadamiają swoich córek jak bardzo ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego. Zaprowadzają swoje małe dzieci do dentysty, żeby od najmłodszych lat wyrobić w nich nawyk dbania o zęby, ale nie tłumaczą córkom, kiedy iść do ginekologa. Robią tak, a raczej nie robią, bo ich matki również tego nie robiły.
Niestety wiele kobiet w Polsce regularnie odwiedzało ginekologa jedynie podczas starań o dziecko i w czasie trwania ciąży! Później omijają poradnie K szerokim łukiem. Tymczasem nie ma co się zastanawiać, kiedy iść do ginekologa i czy w ogóle do niego iść. Trzeba to robić regularnie!
Cytologia, czyli badanie umożliwiające wczesne wykrywanie raka szyjki macicy, aby była skuteczna, powinna być wykonywana regularnie.
Niestety w naszym kraju wiedza na temat raka szyjki macicy i cytologi jest niewielka. Krąży natomiast wiele nieprawdziwych opinii na ich temat, powodujących, ze młode kobiety boja się cytologii.
Kilka lat temu jedna z wiodących stacji telewizyjnych emitowała serial telewizyjny, w którym główna bohatera, która udała się do klinki wykonać cytologie została omyłkowo poddana procesowi inseminacji, w wyniku czego zaszła w ciążę! Serial cieszył się olbrzymim powodzeniem.
Tymczasem nie da się pomylić i omyłkowo zapłodnić kobiety podczas wykonywania cytologii! Cytologia polega na pobraniu od kobiety próbki do badania, a nie na wprowadzeniu do jej dróg rodnych nasienia.
Jak właściwie wygląda badanie cytologiczne?
Jest ono całkowicie bezbolesne, trwa dosłownie chwilkę, polega na pobraniu przez lekarza ginekologa próbki w celu wykonania analizy.
Kiedy iść do ginekologa? Do ginekologa najlepiej chodzić regularnie. Tak samo, jak regularnie chodzimy na kontrole dentystyczne, regularnie powinnyśmy chodzić do lekarza ginekologa. Absolutne minimum to raz do roku, w razie potrzeby powinnyśmy jednak chodzić częściej.
Kiedy iść do ginekologa pomiędzy rocznymi kontrolami? Do lekarza ginekologa powinnyśmy udać się od razu, jeśli tylko coś nas zaniepokoi. Świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach, upławy o nietypowym kolorze i konsystencji, obrzmienia, uczucie suchości, bólu. Nie ma na co czekać, te problemy same się nie rozwiążą. Tylko lekarz ginekolog jest w stanie rozpoznać rodzaj infekcji i dobrać odpowiednie leki.
Ważne jest to, żeby młode kobiety z domu wynosiły nawet dbania o swoje zdrowie, a co za tym idzie regularnych badań również ginekologicznych. jest to temat ważny, temat o którym trzeba rozmawiać. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przeciwdziałać rakowi szyjki macicy i wielu innym chorobom układu rozrodczego.
My kobiety musimy o siebie dbać, a do kalendarza wizyt u dentysty, okulisty i laryngologa dopisać również wizyty u ginekologa i badania cytologiczne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here