Wiadomość o tym, że jesteśmy w ciąży zwykle jest ogromnym powodem do radości. Każda kobieta przeżywa tę nowinę inaczej, jednak częścią wspólną dla wszystkich, jest potrzeba przystosowania się do nowej sytuacji. Zaczynamy wsłuchiwać się w nasz organizm, bacznie obserwować każdą nawet najmniejszą zmianę a jest ich na początku bardzo dużo. Zauważamy, że potrzebujemy więcej snu, mamy mdłości, jesteśmy bardziej zmęczone, mamy huśtawki nastrojów, zachcianki na różne potrawy, czy produkty. U każdej kobiety wygląda to inaczej, jednak są pewne cechy charakterystyczne dla wczesnej ciąży.
1. Poranne mdłości, od razu trzeba powiedzieć, że wcale nie muszą być tylko „poranne”. Mogą tak naprawdę występować w ciągu całego dnia. U niektórych kobiet trwają nie tylko na początku, ale nawet przez całą ciążę. Często występują również wymioty, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
2. Silne zmęczenie, senność. To bardzo częsta sytuacja, gdy czujemy, że nie mamy siły na nic. Mamy ochotę leżeć i odpoczywać lub po prostu ciągle spać. To na szczęście okres przejściowy, który zawdzięczamy zmianom hormonalnym, ale odpoczynek będzie nam teraz bardziej potrzebny.
3. Huśtawki nastroju. Nie będzie to dla nas łatwe i mocno utrudnia życie nie tylko nam, ale również naszym bliskim. Trudno osobom postronnym zrozumieć, dlaczego śmiejąc się nagle wybuchamy żałosnym płaczem i dlaczego, gdy wszystko jest w porządku, my mamy o coś pretensje. Najtrudniej będzie mężowi, ale cóż – musi się przyzwyczaić i przetrwać ten ciężki okres.
4. Dolegliwości odczuwalne w piersiach. Piersi powiększają się i stają się twardsze i bolesne. Naczynia krwionośne są bardziej widoczne, zaś brodawki ciemniejsze.
5. Mamy wyostrzony węch. Dla wielu z nas, to spore utrudnienie, ponieważ wszelkie zapachy, nawet te przyjemne, zaczynają nam przeszkadzać. Nie możemy użyć ulubionych perfum, czy przygotować, tak lubianą wcześniej potrawę. Zdarza się, że zapach jest tak uciążliwy, że naszą reakcją będą nawet wymioty.
6. Zgaga. To również bardzo nieprzyjemny objaw, może być prawdziwym utrapieniem. Możemy sobie pomóc stosując odpowiednią dietę.
Zmiany zachodzą na każdym etapie ciąży, jednak to zwykle początki są dla nas najtrudniejsze. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji i oswaja z trudnościami. Jeśli już wiemy w jakim jesteśmy stanie, możemy poniekąd przygotować się na kolejne związane z tym zmiany. Za sprawą Internetu dostęp do wiedzy jest nieograniczony. Czytając i śledząc poszczególne etapy ciąży, wiemy, czego mamy się spodziewać. Poza tym, jeśli to nie jest pierwsza ciąża, a któraś z kolei jesteśmy bardziej skore do współpracy z naszym organizmem. Znamy swoje możliwości, mimo, że ciąże mogą znacznie różnić się od siebie, np. w pierwszej ciąży pierwsze ruchy dziecka wyczujemy znacznie później niż w każdej kolejnej.
Za pierwszym razem nastąpi to ok. 20 tygodnia ciąży, niektóre kobiety czują je dużo później, inne – trochę wcześniej.
A kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży? Możemy je poczuć już nawet w 14 czy 15 tygodniu ciąży.