Hortensja: sadzenie i pielęgnacja

Hortensja to prawdziwa królowa naszych ogrodów. Wygląda pięknie: jej kwiaty barwią się na różne kolory: od bieli po piękne odcienie błękitu. Kwiaty rosną w formie gęstych kielichów, a sam krzew ma ciemnozielony, relaksujący odcień. Aby w pełni cieszyć się urodą tego niesamowitego kwiatka, należy wiedzieć, jak o niego dbać. Spróbujemy przybliżyć jak ciąć hortensje, jak podlewać i jak przesadzać hortensje, aby wydobyć z niej maksimum urody i zdrowia.

Jakie światło lubi hortensja?
Gdzie sadzić hortensje? W miejscach ocienionych, czy maksymalnie nasłonecznionych? Hortensja to kwiatek ogrodowy, który lubi umiarkowany dostęp do światła. Nie należy wysadzać hortensji w pełnym słońcu. Dobrze odnajdzie się w lekkim cieniu innych krzewów czy obiektów ogrodowych (np. altanki). Zbyt silne słońce może przypalić liście i kwiaty. Jeśli jednak światła będzie za mało, liście zaczną żółknąć. Inną oznaką, że roślina cierpi z powodu braku światła jest blakniecie koloru kwiatów – koniecznie zwróćmy na to uwagę!

Cięcie hortensji
W pielęgnacji hortensji ważne jest jej odpowiednie przycinanie. Co roku, po zimie, powinniśmy przycinać obumarłe pędy oraz te części rośliny, które są stare. Pamiętajmy, że nie można wycinać kwiatu poniżej wysokości około 30 cm. Warto pamiętać, że po zabiegu cięcia, roślina zakwitnie dopiero w następnym roku. Bez regularnego podcinania jednak hortensja będzie zbyt mocno wyciągała się w górę,a to negatywnie wpłynie na wygląd całego krzewu.

Jak przezimować hortensję?
Gdy z hortensji padną już ostatnie liście, trzeba zawinąć całą roślinę agrowłókniną lub słomianą matą tak, aby powstał regularny stożek. Korzenie warto posypać torfem, aby miały ochronę przed mrozami. Można użyć w tym celu także kory lub jedliny.

Kiedy kwitnie hortensja?
Hortensje powinny kwitnąć na początku lata. Jeśli tak się nie dzieje, prawdopodobnie oznacza to, że po prostu przemarzły wierzchołki pędów. Dodatkowo, często zdarza się, że hortensje nie kwitną przez nieprawidłowe cięcie w roku poprzednim.

Jak rozmnożyć hortensje?
Na szczęście, ten kwiat jest łatwy w rozmnażaniu. Trzeba przygotować pojemnik z torfem przemieszanym z piaskiem (wszystko lekko wilgotne). Do pojemnika wkładamy obcięte pędy boczne rośliny. Gdy chcemy rozmnażać pędy wiosną, można to robić z odkładów. Zwykle ukorzeniają się już po miesiącu.

Jak nawozić hortensję?
W sklepach znajdziemy odpowiednie nawozy do hortensji. Należy stosować się w okresie, kiedy roślina rośnie oraz wtedy, gdy kwitnie. Są to nawozy używane też do azalii i wrzosów oraz do różaneczników. Nie należy bagatelizować nawożenia hortensji, bo ta roślina ma duże potrzeby pokarmowe. Mimo że nie jest podatna na choroby i na działanie szkodników, to jednak nie będzie pięknie się ukrzewiała bez dobrego nawozu.

Jak przesadzać hortensje?
Gdy zechcemy zmienić miejsc hortensji w naszym ogrodzie, konieczne jest wykopanie nowego dołu – dwa razy większego od korzenia. Wsypmy do niego piasek pomieszany z torfem oraz ziemię do hortensji, którą kupimy w sklepie ogrodniczym. Warto także dodać kompost. Dzięki temu użyźnimy podłoże i ułatwimy sobie prace nad uzyskiwaniem zdrowej rośliny. Kiedy przesadzać hortensje? Najlepszy miesiąc to kwiecień, gdy mina już największe mrozy. Wcześniejszy termin mógłby spowodować, że hortensja nie przyjmie się w nowym podłożu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here