Jak przebiega koronawirus u dzieci

Sytuacja z pandemią COVID-19 jest rozwojowa. Ciągle dostarczane są coraz to nowe informacje dotyczące przebiegu choroby. Jeśli chodzi o dzieci to w pierwszych dniach epidemii w Polsce podawano do publicznej wiadomości, że one bardzo łagodnie przechodzą zakażenie. Mogą też nie wykazywać żadnych objawów. Później napływały jednak informacje o ciężkich zachorowaniach bardzo młodych pacjentów. Jak więc przebiega koronawirus u dzieci?

Objawy

Dziecko zwykle łatwiej znosi zakażenie koronawirusem, niż osoba dorosła. Często też nie ma żadnych objawów świadczących o infekcji. Przy zachorowaniu ma charakterystyczne symptomy, czyli gorączkę, kaszel, przyspieszony oddech, ogólne zmęczenie. Często są one brane za zwykłe przeziębienie, czy też grypę.

Koronawirus u dzieci może spowodować zapalenie płuc. Zdarza się, ale to bardzo rzadkie przypadki, że pojawia się również niewydolność oddechowa. W skrajnych sytuacjach dochodzi do zgonu. Więcej informacji o przebiegu koronawirusa u dzieci znajdziesz na: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/covid-19-u-dzieci-co-powinnismy-wiedziec

Ciężki przebieg choroby

Okazało się, że nie wszystkie dzieci dość łagodnie przechodzą przez COVID-19. Niektóre, tak samo jak osoby dorosłe z przewlekłymi chorobami współistniejącymi potrzebują dłuższej hospitalizacji. Zgłębiając temat koronawirus a dzieci można dotrzeć do raportu opublikowanego w Journal of Pediatrics, gdzie opisuje się przypadki wielu dzieci, które leczono na oddziale intensywnej opieki pediatrycznej. Niektóre z nich przechodziły ciężej zakażenie. W związku z tym trzeba im było zapewnić dodatkowe wsparcie w oddychaniu. Wiele z nich miało ostrą niewydolność oddechową. Inne, które znajdowały się w tym czasie na oddziale ogólnym, takiej pomocy nie potrzebowały i wcześniej zostały zwolnione ze szpitala. Wynika z tego, że nie każde dziecko przechodzi łagodnie zakażenie koronawirusem, nawet to zdrowe bez chorób przewlekłych.

Łatwiej niż u dorosłych

Przebieg choroby u dzieci z powodu zakażenia koronawirusem ogólnie jest dużo łagodniejszy niż u dorosłych. Ciężkich przypadków niewydolności oddechowej oraz zgonów, także jest dużo mniej. Młode osoby łatwiej przechodzą leczenie i szybciej dochodzą do zdrowia. Ich organizm efektywniej wytwarza przeciwciała, które chronią przed wirusem. Jak wspomniano wyżej sytuacja jest rozwojowa i warto stale poszerzać swoją wiedzę na temat koronawirusa u dzieci. W tej kwestii świetnie sprawdza się serwis informacyjny Adamed.expert, gdzie zamieszczane są eksperckie teksty na tematy zdrowotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here