Postępowanie w przypadku podejrzenia złamania kończyny

0
1251

Złamanie ręki czy nogi to najczęściej diagnozowane urazy ortopedyczne. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku nieszczęśliwego wypadku, nagłego urazu czy kontuzji. Złamania dotyczą tego skutku choroby, jaką jest osteoporoza. Dowiedz się, jak radzić sobie, jeśli podejrzewasz u siebie złamanie kończyny górnej bądź dolnej.

Objawy złamania

Zanim zdecydujesz się zadzwonić po karetkę albo wybrać na SOR, poczyń pierwsze kroki w zakresie samodzielnego rozpoznania urazu. Złamanie nie może być zbagatelizowane, zresztą najczęściej towarzyszy mu tak silny ból, że jest to wręcz niemożliwe. Dolegliwości bólowe są tak mocne, że pacjent nie może poruszać ręką czy nogą. Do tego bardzo często dochodzi spory obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie kończyny. To syndromy, które powinny być skonsultowane ze specjalistą. Musisz wiedzieć, że zbagatelizowanie złamania może zakończyć się operacją, wtedy konieczna będzie chirurgia urazowo ortopedyczna, a sama operacja nie zawsze przywraca pełną sprawność. Reagować trzeba od razu, zanim dojdzie do złego zrośnięcia się złamanej kości.

Jak reagować przy podejrzeniu złamania kończyny?

Najlepiej udać się po natychmiastową pomoc na SOR, a jeśli nie ma możliwości samodzielnego wstawienia się na oddział, trzeba wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Poradnia urazowo-ortopedyczna nie zawsze pomoże, tak samo, jak wizyta u internisty. Tam uzyskamy tylko skierowanie do szpitala. Warto być dobrze zorientowanym, gdzie we własnym mieście można znaleźć i uzyskać szybką pomoc, by w przypadku złamania nie tracić zbędnego czasu. Ból przecież jest na tyle silny, że chcemy go błyskawicznie wyeliminować. Trzeba wiedzieć, że niektóre poradnie ortopedyczne służą pomocą i usztywnią złamaną kończynę – gipsem albo ortezą. Są to jednak najczęściej obiekty prywatne.

Co ważne nie można bagatelizować również działań już po zrośnięciu się złamanej kości, ponieważ w licznych przypadkach konieczna jest dodatkowa rehabilitacja. Właśnie dlatego najlepiej korzystać z usług profesjonalnych placówek medycznych, by móc uzyskać kompleksową pomoc, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia oraz powrotu do pełnego zdrowia. W przypadku ortopedii nie ma miejsca na najmniejsze zaniedbania czy podjęcie złych kroków, bo te mogą przyczynić się do trwałego unieruchomienia bądź niepełnosprawności ruchowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here