Jak przygotować się do USG piersi

W skutecznym leczeniu raka piersi największe znaczenie ma jego wczesne wykrycie. Choć w początkowym stadium jest całkowicie wyleczalny, to wiele kobiet w Polsce zaniedbuje wykonywanie badań profilaktycznych. Niestety ma to bardzo negatywny wpływ na efekty leczenia. Późno wykryty rak piersi zwiększa śmiertelność kobiet chorujących na ten typ nowotworu.

Badanie USG piersi zwiększa szanse przeżycia

Choć w USA i innych krajach Europy Zachodniej umieralność z powodu raka piersi stale maleje, to w Polsce od kilku lat ma tendencję wzrostową. Co roku z powodu raka piersi umiera ok. 5 000 kobiet. Ta liczba mogłaby być o wiele mniejsza, gdyby kobiety systematycznie wykonywały badania profilaktyczne. Najważniejsze z nich jest samobadanie piersi przeprowadzane co miesiąc oraz badanie USG piersi wykonywane przez kobiety co roku po ukończeniu 20 lat.

USG piersi wykrywa ewentualne guzki, która muszą być poddane dalszej diagnostyce. USG piersi jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Lekarz za pomocą specjalnej głowicy bada strukturę tkanek piersi, które różnie przewodzą fale ultradźwiękowe. Wynik badania od razu widoczny jest na ekranie ultrasonografu.

Kiedy należy wykonywać badanie USG piersi

W celach profilaktycznych USG piersi należy wykonywać raz w roku. Systematycznie przeprowadzane pozwala na wykrycie zmian w strukturze piersi na wczesnym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.Bezwzględnym wskazaniem do wykonania USG piersi jest zauważenie guzków w czasie samobadania lub badania palpacyjnego przez lekarza ginekologa.

Badanie usg piersi nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy ustalić termin wizyty. Najlepiej zaplanować ją w pierwszym okresie cyklu miesiączkowego, wyniki są wtedy najbardziej wiarygodne.

Ile kosztuje USG piersi?

Badanie USG piersi należy do jednego z najtańszych badań diagnostycznych. Wykonywane na podstawie skierowania lekarskiego oczywiście jest bezpłatne. Za badanie kontrolne wykonywane w celach profilaktycznych trzeba zapłacić.

Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. O cenie decyduje jakość sprzętu, renoma kliniki, wielkość miasta oraz konkurencja. Średni koszt to wydatek między 80 a 150 zł. To kwota, którą każda kobieta jest w stanie zapłacić raz w roku, by mieć pewność, że nic jej nie zagraża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here