Jak sadzić i ciąć tuje?

Tuje to jedne z najpopularniejszych iglaków w naszym kraju. Sadzi się je w ogrodach, jako rośliny ozdobne lub w formie gęstych żywopłotów. Cieszą się one wielkim uznaniem, nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale również łatwość w uprawie i odporność na niskie temperatury oraz miły, żywiczny zapach.

Tuja – gatunki

Tuja czyli żywotnik jest rośliną iglastą z rodziny cyprysowatych, występującą w pięciu gatunkach. Do najbardziej popularnych należy żywotnik zachodni i olbrzymi. Niektóre gatunki tej rośliny pochodzą z Azji, a inne z Ameryki Północnej. Spotykamy je najczęściej w postaci niewysokich drzewek, chociaż w naturalnych warunkach tuje mogą osiągać nawet 60 metrów wysokości.

Kiedy, gdzie i jak sadzić tuje?

Z zakupem żywotnika w doniczce nie ma problemów, gdyż bez trudu nabyć go można w każdym centrum ogrodniczym czy dużych marketach typu Dom i Ogród.
Jeżeli chodzi o czas sadzenia, nie istnieje żadna reguła, można je bowiem sadzić od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Tuje nie są wymagające również gdy chodzi o rodzaj gleby, ponieważ rosną praktycznie wszędzie. Wyjątkiem są gleby wyjątkowo jałowe, suche i piaszczyste albo ciężkie i gliniaste na których często stoi woda. Najlepiej zatem wybrać dla tych iglaków miejsce w ogrodzie słoneczne i osłonięte od wiatru.
Sadzenie należy poprzedzić zanurzeniem rośliny, wyjętej z doniczki, w wiadrze z wodą, na około 10 minut. Kiedy bryła korzeniowa odpowiednio namoknie, sadzimy roślinę w przygotowanym wcześniej głębokim dołku, wypełnionym żyzną ziemią z dodatkiem, np. podłoża dla iglaków. Warto dookoła rośliny usunąć trawę. Posadzoną tuję trzeba od razu podlać i nie zapominać o regularnym podlewaniu przez kilka kolejnych tygodni, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Najlepsza pora na podlewanie to rano lub wieczór. Wokół rośliny warto też wysypać korę sosnową, która nie tylko spełni funkcję dekoracyjną, ale również zapobiegnie odparowywaniu wody z ziemi i kiełkowaniu chwastów. W innym przypadku trzeba będzie pamiętać o regularnym odchwaszczaniu tui.

Kiedy ciąć tuje?

Przycinanie tui to najlepszy sposób na wyhodowanie gęstego, pięknego żywopłotu lub wykonanie w ogrodzie wspaniałego zakątka z iglastymi krzewami. Poza tym trzeba wiedzieć, że przycinanie tych roślin, jest właściwie koniecznym elementem ich pielęgnacji. Rosną one bowiem bardzo szybko, więc zostawione samym sobie mogą mieć zbyt luźny pokrój i zacząć opadać.
Zanim zacznie się przycinać tuje, a właściwie jeszcze przed ich posadzeniem, należy zaplanować, czy będą one przeznaczone na żywopłot, czy może będziemy z nich kształtować rabatę. Od tego bowiem zależy, jak będą przycinane. I tak, pojedyncza tuja szmaragd wygląda wspaniale jako soliter i może być dowolnie kształtowana. Nie zawsze jednak jest to możliwe w przypadku innych odmian.
Samo przycinanie tui, nie robi krzywdy roślinie, która szybko się regeneruje i ładnie zagęszcza. Drzewka o gęstej koronie, rosnące w żywopłocie, najlepiej przycinać dwa lub trzy razy w sezonie. Pierwsze cięcie warto zrobić jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji na przełomie marca i kwietnia, drugie w czerwcu, a ostatnie w sierpniu. Wszystkie inne gatunki tui, szczególnie solitery, powinny być cięte co najmniej raz w roku na wiosnę.
Warto też dodać, że pierwsze cięcie powinno mieć miejsce dopiero wtedy, gdy roślina osiągnie co najmniej 1,5 m wysokości. Przycina się około 1/3 długości gałązek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here