Kilka słów o pierwszej ciąży i wyprawce dla malucha

W życiu niemal każdej pary przychodzi moment, gdy decydują się na założenie własnej rodziny. Chęć posiadania potomstwa jest rzeczą naturalną i prędzej czy później kobieta zachodzi w końcu w wymarzoną ciążę. Początki ciąży bywają trudne dla kobiety. Burza hormonalna mająca miejsce w kobiecym ciele potrafi naprawdę dać się we znaki – zmienne nastroje, płacz przerywany śmiechem i niekontrolowane napady gniewu są zupełnie normalne w początkowej fazie ciąży. Kobieta musi zdać sobie sprawę z faktu, ze jej ciało dokonuje właśnie masę przemian, dzięki którym może utrzymać ciążę.
Początkowy etap ciąży jest decydujący dla jej dalszego rozwoju, gdyż właśnie wtedy rozwija się serce dziecka. Pozytywny wynik testu ciążowego nie świadczy jeszcze o tym, że ciąża jest żywa, dlatego warto poczekać aż ginekolog przy okazji wykonywania badania ultrasonograficznego stwierdzi w łonie matki obecność bijącego serduszka dziecka. Oczywiście możesz wstrzymać się z informowaniem o swoim odmiennym stanie nawet do momentu kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży.
Kobiety będące w pierwszej ciąży zastanawiają się często, kiedy ciąża będzie widoczna. Tak naprawdę na tempo rosnącego brzucha nie ma absolutnie żadnej reguły. Ciąża może być widoczna nieco później u Pań otyłych. Wielkość brzucha zależna jest od sylwetki, ilości wód płodowych, wielkości dziecka i wielu innych czynników. Zdarza się, że w pierwszej ciąży brzuch jest niewidoczny nawet do 6go miesiąca ciąży, a czasem widać go już w 3 miesiącu. Warto wiedzieć przy tym, że w przypadku drugiej ciąży brzuch pojawia się zwykle dużo szybciej niż przy pierwszym dziecku. Wynika to z faktu, że skóra i macica o wiele łatwiej rozciągają się przy kolejnych ciążach.
Zajście w ciążę wymusza na rodzicach konieczność przygotowania wyprawki dla dziecka. Kompletowanie wyprawki dla nowego członka rodziny zaleca się robić w 7mym miesiącu ciąży. Jest to czas, w którym nawet przedwczesne urodzenie dziecka daje maluchowi duże szanse na przeżycie i jednocześnie kobieta nie jest jeszcze tak ociężała i ma siły na urządzenie pokoju dla maluszka.
Kompletując wyprawkę dla dziecka trzeba kierować się przede wszystkim rozumem. Oczywiście sklepy z akcesoriami i meblami dla noworodków będą was zasypywać masą ofert typu „must have”, jednak nie dajcie się nabrać i na spokojnie przemyślcie co naprawdę będzie Wam potrzebne przy małym dziecku.
Podstawową sprawą w zakupie wyprawki są pieluchy, kilka śpiochów i body dla malucha. Z większych elementów musisz pamiętać o zakupie łóżka i wózka dla dziecka. Łóżeczko niemowlęce możesz kupić nawet za 100zł, jednak wózek pochłania większe nakłady finansowe. Osobiście odradzamy inwestowanie w drogi wózek dla noworodka. Maluch będzie z niego korzystał przez pierwsze pół roku życia, potem jednak zacznie siadać i będzie chciał oglądać świat zamiast wylegiwać się w głębokiej gondoli. Oczywiście większość wózków dla noworodków można przerobić na spacerówkę, jednak są one wielkie, nieporęczne i ciężko z nimi zmieścić się choćby w markecie miedzy półkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here