Jedwab czy aksamit - na jakie poszewki na poduszki postawić

Jedwab i aksamit to bardzo popularne materiały, z których produkuje się wysokiej jakości poszewki na poduszki. Obie tkaniny mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Jakie zalety i wady na jedwab?

Jedwab to nic innego jak włókna zbudowane z białka, które wytwarzane jest przez larwę jedwabnika. Jedwab może pochwalić się rewelacyjną właściwością załamywania światła pod wieloma różnymi kątami. Największymi zaletami poszewek tego typu jest niesamowicie gładki i miękki materiał, który jest naturalny w dotyku. Oryginalna poszewka na poduszkę z jedwabiu jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jedwab jest jednym z najmocniejszych włókien, który bez żadnego większego problemu można prać i suszyć mechanicznie. Jedyną wadą poszewek z jedwabiu jest to, że przyciągają one kurz poprzez oddziaływanie elektrostatyczne. Nie można zapominać również o tym, że surowy jedwab będzie się kurczył podczas prania. Niestety wysokiej jakości jedwab jest bardzo drogi, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na zakup eleganckich poszewek.

Jakie plusy i minusy ma aksamit?

Aksamit to rewelacyjna tkanina, która może być wykonana z wielu różnych surowców naturalnych i syntetycznych. W procesie produkcji jak powszechnie wiadomo powstają pętelki, które mogą być rozcinane albo nie. Aksamit jest bardzo miękki i pluszowy w dotyku. Oryginalna poszewka na poduszkę wykonana z tego materiału ma bardzo luksusowy wygląd, dlatego też doskonale sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Pamiętać należy jednak o tym, że aksamit musi być systematycznie czyszczony.

Odpowiednia grubość tkaniny

Powłoczka na poduszkę musi posiadać oczywiście odpowiednią grubość. Większość producentów podaje grubość tkaniny w gramach na metr kwadratowy, dzięki czemu można szybko porównać poszczególne modele. Tkaniny do 150 g/m2 doskonale nadają się na pościel, dlatego też rzadko kiedy stosuje się je na poduszki dekoracyjne. Pamiętać należy o tym, że poduszki są dość intensywnie używane, dlatego też powłoczka na poduszkę musi być odpowiedniej grubości. Godne polecenia są poszewki na poduszki 200 g/m2, które charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here