W Polsce coraz więcej osób zastanawia się nad porzuceniem pracy na etacie i rozpoczęcie swojej działalności. Brak szefa nad sobą, duże możliwości rozwoju czy praca zdalna to bardzo pozytywne aspekty prowadzenia własnej firmy. Najczęściej eksperymentowanie z zarabianiem pieniędzy na własną rękę zaczyna się od handlu. Podstawowa zasada prowadzenia biznesu: kup tanio, sprzedaj drożej. Rozpoczynając działalność polegającą na sprzedaży produktów, musimy jednak zwrócić uwagę na to, kiedy kasa fiskalna będzie nam potrzebna do prowadzenia działalności. Takie sytuacje określają przepisy prawne, dlatego warto się w nie zagłębić.
Co do zasady, wszyscy przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż towarów lub wykonujący usługi osobom fizycznym nieprowadzącym żadnej działalności, są zobowiązani mieć kasę fiskalną. Na początku 2018 roku weszło jednak w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, na mocy którego niektóre rodzaje działalności gospodarczej zostały zwolnione z obowiązku związanego z posiadaniem kasy fiskalnej. O jakie dokładnie formy działalności chodzi?
Podatnicy, których obrót ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczył 20 tysięcy złotych, są zwolnieni z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Niektóre transakcje trzeba jednak będzie dokumentować za pomocą faktury. Kasy fiskalnej nie trzeba też posiadać w przypadku niektórych form działalności przez internet, jak na przykład sprzedaż produktów on-line.
Wspomniane rozporządzenie określa też listę czynności, które muszą być zaewidencjonowane na kasie fiskalnej, niezależnie od osiągniętego progu dochodów. Do takich rzeczy zaliczamy dostawy gazu, niektórych części samochodowych, przyczep, naczep, kontenerów, sprzętu radiowego, telewizyjnego, służącego do telekomunikacji, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, wyrobów tytoniowych, niektórych perfum. Kasę fiskalną będziemy także musieli mieć, jeśli chcemy zapewniać usługi, takie jak przewozy pasażerskie i towarowe, naprawy pojazdów silnikowych, prowadzenie opieki medycznej, doradztwo podatkowe, usługi związane z wyżywieniem, prawem, sprawdzaniem stanu technicznego pojazdów.
Przedsiębiorcy rozliczający się z vat-u mogą liczyć na ulgi związane z zakupem kasy fiskalnej. Kwota ulgi może wynieść do 90% zwrotu kwoty przeznaczonej na zakup kasy. Tak więc rozpoczęcie ewidencjonowania transakcji nie powinno zrujnować budżetu naszej firmy.
Jeżeli prowadzimy działalność, w której mamy obowiązek posiadać kasę fiskalną, mogą nas dotknąć sankcje, jeśli tego nie zrobimy. W przypadku opóźnienia z rozpoczęciem kasowania produktów na kasie, stracimy ulgę na jej zakup. Nie otrzymamy więc zwrotu od państwa za kosztowny zakup. Ponadto, w przypadku kontroli skarbowej możemy otrzymać mandat lub grzywnę. Tak więc opłaca się dotrzymywać terminów i posiadać w swojej firmie odpowiedni sprzęt, chyba że jesteśmy wyjątkiem przewidzianym w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach. Zakup kasy fiskalnej jest naturalną konsekwencją rozwoju obszarów działalności firmy i wzrostu jej popularności.