Mdłości są jedną z głównych oznak ciąży. Pojawiają się one u ponad 50% kobiet i są najczęściej pierwszą oznaką brzemienności, nawet w pierwszych jej tygodniach. Czasami nudności są delikatne i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale zdarza się jednak, że są bardzo uporczywe i odbijają się na naszym samopoczuciu.
Mogą wywoływać je przede wszystkim hormony, ponieważ około 2 tygodnia ciąży łożysko produkuje gonadotropinę kosmówkową (hormon, który ma za zadanie ochronę płodu), która jest wytwarzana przez ok. 12 tygodni.
Czasami ciąża może okazać się nie lada niespodzianką, dlatego nudności mogą być wywołane również przez stres. Im bardziej się stresujemy, tym częściej możemy mieć problemy z mdłościami.
Niestety dużym problemem dla przyszłych mam, może być to, że zazwyczaj poranne mdłości mogą się utrzymywać wiele godzin.
Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? W większości przypadków pojawiają się około 4- 6 tygodnia ciąży, jeśli są spowodowane hormonami, natomiast mdłości wynikające ze zwiększonego stresu mogą rozpocząć się znacznie szybciej. Może zdarzyć się jednak, że unikniesz nudności i wymiotów, ponieważ nie każdemu muszą towarzyszyć, albo będą ci towarzyszyć nawet przez cały okres trwania ciąży. Zazwyczaj jednak kończą się one po pierwszym trymestrze ciąży.
Istnieją przeróżne sposoby, aby złagodzić ten objaw ciąży. Przede wszystkim zaleca się regularne picie wody, najlepiej niegazowanej (2-3 litry dziennie), ponieważ jak wiadomo, woda wypłukuje z organizmu toksyny i oczyszcza go oraz polepsza samopoczucie. Ważne, aby unikać napojów gazowanych i mocno słodzonych. Do wody możesz również dodać kawałek cytryny. Bardzo dobre działanie na zniwelowanie nudności posiada imbir. Rozgrzewa on ciało od środka i ma właściwości przeciwwymiotne, gdyż często dodaje się go do leków na chorobę lokomocyjną. Jego wiórki można dodawać do różnych potraw, bądź pić go z wodą.
Dla kobiet nie przepadających za wodą, dobrą alternatywą będą herbatki ziołowe np. z rumiankiem czy melisą. Dobrze jest pić nie osłodzone, bądź z miodem.
Warzywa i owoce to Twoi sprzymierzeńcy, uważaj tylko na cytrusy bo wychładzają one żołądek co może nasilać wymioty. Posiłki jedz mniejsze ale często, dzięki czemu nie obciążysz żołądka, przejadanie się może skończyć się wizytą w toalecie.
Mocne zapachy również będą powodować u kobiet w ciąży nudności, dlatego unikaj mocnych perfum i uważaj na jedzenie o dość
charakterystycznym zapachu.
Ostatni posiłek zaleca się zjeść mniej więcej 2 godziny przed pójściem spać, aby uniknąć nieprzyjemnych skurczy żołądka. Ważne, aby był on wysokobiałkowy, ponieważ w ten sposób poziom cukru nie spadnie gwałtownie.
Podczas męczących napadów mdłości, można robić drzemki w ciągu dnia. Wtedy mamy pewność, że nudności nie będą nam przeszkadzać, a my zaserwujemy swojemu organizmowi należyty odpoczynek.
Jeśli domowe sposoby nie działają, można skonsultować się z lekarzem, który przepisze receptę na środek hamujący wymioty. Nie radzimy kupować leków na własną rękę, ponieważ można sobie tylko zaszkodzić.