Rower MTB dla początkujących

Wybór roweru MTB warto dokładnie przemyśleć. Sprzęty te wykorzystywane są podczas różnych rajdów, zarówno tych mniej jak i bardziej wymagających. Poszczególne modele MTB zawierają rozmaite, wysoce funkcjonalne akcesoria. Znajdziesz zarówno rower do jazdy dynamicznej, do wolnych zjazdów, do rozwijania dużych prędkości, jak i inne, bardziej spersonalizowane modele. Poniżej udzielamy porad dedykowanych dla osób początkujących, które zamierzają kupić swój pierwszy rower MTB. 

Rower MTB a jego wykorzystanie 

Pierwszą sprawą jest przeznaczenie roweru, który zamierzasz kupić. Odmienny model warto wybrać, jeśli zależy Ci na szybkiej, dynamicznej jeździe po leśnych lub łąkowych szlakach; odmienny, gdy poszukujesz maszyny do przemieszczania się po mieście. Ponadto, znajdziesz modele dedykowane dla bardziej sprofilowanych odbiorców — jak choćby rowery do zjazdów lub wyskoków. 

Warto więc uwzględnić warunki korzystania z danego roweru oraz typ podłoża, po którym będziesz się najczęściej przemieszczał. W dużym skrócie — im będzie ono bardziej wyboiste i bardziej wymagające, tym bardziej wytrzymały rower należy wybrać. Polecamy rozważyć wybór pomiędzy modelami wyposażonymi w ramę aluminiową oraz karbonową; po pierwsze sięgają przede wszystkim osoby stawiające na bezpieczną jazdę; dla amatorów jazdy wyczynowej polecamy ramy karbonowe. 

Koła w rowerach MTB 

Typ kół ma duży wpływ na warunki jezdne. Najczęściej, osoby początkujące sięgają celowo po rowery o stosunkowo dużych kołach — na poziomie sięgającym nawet 29 cali — które pozwalają na rozwijanie dużych prędkości oraz świetnie radzą sobie z jazdą w warunkach miejskich. Mniejsze rozmiary kół również mogą być dobrym wyborem, warto jednak pamiętać, że są przeznaczone głównie do jazdy dynamicznej i zwrotnej. Im mniejsza jest średnica koła, tym więcej sztuczek, tricków i wyskoków będziesz mógł wykonać. Dla młodzieży polecamy koła stosunkowo mniejsze — na poziomie 24 lub 26 cali.

Standardowym wyposażeniem rowerów MTB są dziś koła o rozmiarze 27 cali. Niemal każdy stacjonarny i internetowy sklep rowerowy oferuje MTB o takim rozmiarze. Jest on uniwersalny, nadaje się zarówno do jazdy szybkiej jak i zwrotnej, a także do pokonywania trasy w górę stoku jak i w dół.

Pozostałe ważne akcesoria rowerowe 

Hamulce w rowerach MTB powinny mieć formę hydrauliczną tarczową — uważaną za najbezpieczniejszą. Odradzamy wybór tańszych hamulców niehydraulicznych, które spisują się gorzej, choć przyciągają nabywców nieco niższymi cenami. Nie warto jednak oszczędzać na własnym bezpieczeństwie. 

Napęd to sprawa ważna i praktyczna; większość rowerów typu MTB jest wyposażona w napęd dwu- lub trzyrzędowy. Pozwala to na szybkie i łatwe odnalezienie właściwego przełożenia, pasującego do aktualnych warunków jazdy. Najbardziej doświadczeni użytkownicy MTB są nawet skłonni zrezygnować z tarczy przedniej, ograniczając się do przerzutek wyłącznie tylnych. 

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj pedałów zastosowanych w danym rowerze. Pedały platformowe uważane są za wyjątkowo bezpieczne, szczególnie gdy mowa o osobach stawiających swoje pierwsze kroki w MTB. Warto też sięgnąć po specjalne pedały z pinami, czyli niewielkimi, wystającymi elementami, zwiększające przyczepność pedału do obuwia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here